بارداری

بارداری و 5 تا از علائم و نشانه های اولیه آن

زنان و بارداری
خواندن این متن 11 دقیقه زمان می برد
5/5 - (1 امتیاز)

بارداری و 5 تا از علائم و نشانه های اولیه آن

چیزی لذت بخش تر از این نیست که جواب آزمایش را از آزمایشگاه بگیری یا تست بی بی چک شما مثبت شده باشد، یک خوشحالی همراه با انتظار که این انتظار هم مانند بقیه انتظار ها بدون دلهره نیست، روزهایی که سلامت جنین را چک کرده و از جنسیت آن با خبر می شوی؛ هر روز که می گذرد بیش تر برای دیدن این مسافر لحظه شماری می کنی.

اگر حاملگی اول باشد با علائمی مواجعه خواهی شد که برایت آشنا نیست از درد های زیر شکم، ویارهای سخت و خیلی موارد دیگر.

مطمئنا در این روز ها به فضای مجازی می روی و در آنجا دنبال هزار سوالات هستی که ذهنت را درگیر کرده.

ما در این مطلب سعی داریم به اطلاعات ارزشمند و معتبر علمی را در اختیارت قرار دهیم.

5 علامت اولیه بارداری

 1. پریود نشدن
 2. سینه های حساس و متورم
 3. حالت تهوع که گاهی همراه با استفراغ می باشد
 4. افزایش ادرار
 5. بی حالی

البته ممکن است علائمی مانند: نفخ، گر گرفتگی، بد خلقی، لکه بینی سبک، یبوست، عدم میل به غذا و گرفتگی بینی را نیز در سه ماه اول حاملگی تجربه کنید. ناگفته نماند یکی از علل ایجاد علائم بالا نشان از حاملگی است، هر کدام از علائم ممکن است علت دیگری داشته باشند که باید توسط پزشک متخصص زنان بررسی گردد.

تشخیص بارداری

تشخیص اولیه بارداری پس از علائم بالا انجام آزمایش بتا اچ سی جی (BHCG titer) است که معمولا در صورت تداوم این علائم به مدت 14 هفته انجام می شود، در صورت مثبت بودن، بارداری شما تایید شده و پزشک برای بررسی کیسه یا ساک حاملگی (لایه ای که جنین در حال رشد را محصور کرده و حاوی مایع آمنیوتیک است) شما را نزد سونوگراف می فرستد.

بارداری

البته می توان از تست های خانگی (بی بی چک) نیز برای تشخیص بارداری استفاده کرد ولی حتما برای تایید باید آزمایش خون انجام شود.

اقدامات حین بارداری و مراقبت از جنین

به توصیه سازمان جهانی بهداشت زنان باردار باید هشت بار در طی دوره بارداری با مراقب سلامت خود در ارتباط باشند تا سلامت مادر و جنین را در طی دوره بررسی کند.

سازمان CDC، موارد زیر را برای داشتن بارداری سالم توصیه کرده است:

 1. مصرف روزانه 400 میکرو گرم فولیک اسید قبل و حین بارداری
 2. ترک مشروبات الکلی، سیگار و سایر مواد مخدر
 3. زدن واکسن هایی که تزریق نشده
 4. قبل از اقدام به بارداری از عدم ابتلاء به بیماری نقص ایمنی اکتسابی (HIV) مطمئن شوید تا در صورت ابتلاء مراقبت های لازم در حین دوره حاملگی از مادر و جنین انجام شود
 5. مطمئن شوید به عفونت خاصی مبتلاء نیستید
 6. در صورت ابتلاء به دیابت آن را کنترل کنید
 7. فشار خون خود را کنترل کنید
 8. در صورت مصرف دارویی خاص با پزشک خود مشورت کنید
 9. اگر مبتلاء به افسردگی هستید آن را درمان کنید
 10. در صورت احساس خطر نسبت به سلامت خود و جنین به اورژانس مامایی مراجعه کنید
 11. اگر حین بارداری شاغل هستید، با مسئول طب کار آنجا یا پزشک در مورد مسائل خطر ساز کار برای سلامتی خود و جنین مشورت کنید تا حین کار از شما و جنین مراقبت کنند.
 12. اگر سابقه بیماری ژنتیکی در خانواده دارید قبل از اقدام، مشاور ژنتیک یا پزشک خود را در جریان قرار دهید.

اگر یکسال مداوم اقدام کردید و باردار نشدید ممکن است خود یا همسرتان دچار مشکل ناباروری باشید و حتما باید به پزشک متخصص جهت تشخیص علت مراجعه کنید و همسرتان نیز باید به متخصص کلیه و مجاری ادراری و تناسلی مراجعه تا از نظر هورمونی یا آناتومیک (مانند مشکلات واریکوسل) بررسی گردید.

تعیین جنسیت قبل از بارداری

بهترین و معتبر ترین روش تشخیص ژنتیکی پیش از لانه گزینی (PGD) طی پروسه IVF می باشد.

تهوع صبحگاهی در بارداری

سطح بالای هورمون HCG باعث تهوع شدید صبحگاهی می شود.

ویار در بارداری

مطمئنا شما هم اگر باردار هستید یا الان بچه شما به دنیا آمده مطمئنا این حس را تجربه کرده اید که قبلا برخی غذا ها را دوست داشته اید اما الان دیگری میلی به آن ندارید یا بد تر از این از آن متنفر شده اید و با دیدن یا بوی آن به شما حالت تهوع دست می دهد، حتی گاهی شاید استفراغ کنید یا ممکن است کاملا عکس این قضیه در بارداری برای شما پیش آید، یعنی غذاهایی را که قبلا میل چندانی به آن نداشتید هوس کنید. ممکن است ترکیب دو چیز عجیب را هوس کنید مثل ترشی و بستنی و حسابی حرص اطرافیان به خصوص همسرتان را درآورید.

خب مطمئنا برایتان سوال پیش آمده که چرا همچین هوس های شکل می گیرد و از خود خجالت زده می شوید؛ اما به گفته مجله اینترنتی .very well family، 50 تا 75 درصد زنان در این دوره این حس را تجربه می کنند و شما تنها نیستید، پس نیازی به شرمندگی نیست، در جواب باید بگویم هنوز محققان علت ایجاد ویار را نیافته اند اما وجود آن را در زنان باردار تایید می کنند. اما چند فرضیه مانند: تغییرات هورمونی و تقویت حس بویایی در این مورد وجود دارد.

گاهی ممکن است ویار شما خطرناک باشد مانند هوس خوردن خاک یا وایتکس یا تنفر از همه غذا ها که در این موارد باید پزشک خود را مطلع سازید.

پرکاری و کم کاری تیروئید در بارداری

کم کاری و پرکاری تیروئید هر دو در این دوره خطر ناک است و باید تحت نظر پزشک متخصص داخلی یا فوق تخصص غدد کنترل گردد؛ انجمن تیروئید آمریکا به شایع ترین علل پرکاری تیروئید را بیماری گریوز می داند، علاوه بر آن سطح بالا HCG ممکن است باعث پرکاری تیروئید گذرا در اوایل بارداری شود.

به گفته همین سازمان شایع ترین علت کم کاری تیروئید بیماری خود ایمنی تیروئیدیت هاشیموتو می باشد، از دلایل دیگر آن می توان ناکافی بودن درمان کم کاری تیروئید فرد قبل از بارداری و افزایش بی رویه دارو برای درمان پر کاری تیروئید در او بوده باشد.

تیروئید و جنسیت جنین

به گفته نشریه علمی AACE، سطح TSH مادرانی که فرزند پسر به دنیا آورده اند نسبت به مادرانی که بارداری دختر داشته اند بیشتر است.

شانس مادر برای ابتلاء به پر کاری و کم کاری تیروئید در جنین پسر و دختر برابر است.

دیابت بارداری

تغییراتی مانند افزایش وزن و افزایش بعضی هورمون ها در بارداری نیاز بدن به انسولین را بالا می برد که به آن مقاومت به انسولین می گویند. که کمبود انسولین نسبت به نیاز بدن باعث ایجاد دیابت بارداری می شود.

افسردگی در بارداری

طبق گزارش کنگره متخصصان زنان و زایمان آمریکا (ACOG)، بین 14 تا 23 درصد از زنان در این دوران با برخی علائم افسردگی دست و پنجه نرم می کنند.

به گفته انجمن بارداری آمریکا، اغلب این اختلال در این دوران به درستی تشخیص داده نمی شود و آن را با عدم تعادل هورمونی اشتباه می گیرند.

تغییرات هورمونی می تواند بر مواد شیمیایی مغز تاثیر بگذارد و حال اگر مادر در شرایط زندگی مساعدی نباشد منجر به افسردگی می گردد که البته مواردی مانند: مشکلات رابطه، سابقه خانوادگی یا شخصی افسردگی، درمان های ناباروری، از دست دادن جنین قبلی، رویدادهای استرس زا در زندگی، عوارض در بارداری، سابقه سوء استفاده یا تروما، از محرک های این اختلال در این دوره می باشند.

به گفته همان سازمان، خوشبختانه اگر مادر به دنبال کمک و پشتیبانی باشد این اختلال در این دوره قابل مدیریت و درمان است ولی متاسفانه اگر درمان نشود خطرات بالقوه ای برای مادر و نوزاد دارد.

افسردگی درمان نشده می‌تواند منجر به تغذیه نامناسب، نوشیدن الکل، سیگار کشیدن و رفتارهای خودکشی شود که می‌تواند باعث زایمان زودرس، وزن کم هنگام تولد و مشکلات رشدی شود.  زنی که افسرده است اغلب قدرت یا تمایل کافی برای مراقبت از خود یا کودک در حال رشد خود را ندارد.

نوزادانی که از مادران افسرده به دنیا می آیند ممکن است نسبت به نوزادانی که از مادران سالم به دنیا می آیند کمتر فعال باشند، توجه کمتری نشان دهند و بیشتر آشفته باشند.

اگر احساس می کنید دچار این بیماری شده اید به مراقب بهداشتی خود اطلاع دهید و از یک مشاور که در این زمینه اطلاعات و تجربه دارد کمک بگیرید تا برای شما و آینده فرزند دلبندتان مشکلی پیش نیاید.

کمردرد در بارداری

کمردرد یکی از مشکل های شایع این دوران است که برای اکثر زنان در هر مرحله ای از این دوران رخ می دهد اما اغلب این اتفاق در اواخر و با رشد جنین رخ می دهد که زنانی که اضافه وزن داراند یا قبلا سابقه این بیماری را داشته اند بیشتر در معرض خطر هستند.

عواملی مانند: افزایش هورمون ها، فشار لگنی در نتیجه بزرگی شکم، استرس، خم شدن و ایستادن بیش از حد می توانند باعث ایجاد کمردرد در این دوران گردند. جنسیت جنین ارتباطی با کمردرد های این دوره ندارد.

درد های حاصل از این مشکل ممکن است برای شما غیر قابل تحمل باشد.

انجمن بارداری آمریکا برای بهبود این مشکل راه هایی را پیشنهاد کرده که ما آن ها را در زیر برای شما آورده ایم:

 1. به جای خم شدن برای برداشتن چیزی چمباتمه بزنید
 2. از کفش های راحتی به جای کفش های پاشنه بلند استفاده کنید
 3. از خوابیدن به پشت خودداری کنید
 4. پا های خود را بالا ببرید
 5. استراحت کافی داشته باشید
 6. به پهلوی چپ بخوابید و از یک بالش در زیر زانوهای خود استفاده کنید
 7. یک برنامه ورزشی که برای کمردرد مفید باشد پیدا کنید که در عین حال سلامتی شما و جنین به خطر نیفتد

هماتوم ساب کوریونیک

هماتوم ساب کوریونیک زمانی است که کیسه آمونیوم از دیواره رحم جدا شده و خون بین دیواره رحم و غشای کوریونی تشکیل می شود. شایع ترین علامت هماتوم ساب کوریونیک خونریزی واژینال در نیمه اول بارداری است. خونریزی می تواند از شدید همراه با لخته شدن تا لکه بینی خفیف متغیر باشد. بسیاری از زنان باردار اصلاً خونریزی ندارند و هماتوم در طی یک سونوگرافی معمولی مشخص می شود. معمولا هماتوم اگر کوچک باشد جنین آسیبی نمی بیند.

هماتوم ساب کوریونیک ارتباطی به جنسیت جنین ندارد و ممکن است هم در بارداری پسر و هم بارداری دختر اتفاق بیفتد و خطر آن نیز با جنسیت در ارتباط نیست.

هفته به هفته بارداری

ما جدول زیر را بر اساس اطلاعات ارائه شده توسط انجمن بارداری آمریکا تهیه کرده ایم:

هفتهوضعیت
1 تا 4این مراحل اولیه دوره است که لقاح صورت گرفته، ساک حاملگی تشکیل شده و مایع آمونیوم اطراف جنین را احاطه می کند. همچنین جفت در این دوره برای تغذیه جنین تشکیل می شود. صورت و چشم شروع به رشد می کنند و ضربان قلب شروع می شود. اندازه جنین تا پایان این هفته از دانه برنج کوچکتر است. ویتامین های گروه ب، به خصوص ب 6 و ب 12 برای رشد اولیه جنین در این دوره ضروری می باشد و باید مطمئن شوید که کمبودی ندارید.
5 تا 9در این دوره صورت جنین به رشد خود ادامه داده و اندام ها به شکل جوانه تشکیل می شوند و استخوان ها شکل می گیرند. اندازه جنین تا پایان این هفته حدودا 1 اینچ است. پس از 6 هفته لحظه هیجانی شنیدن صدای جنین با کمک سونوگرافی فرا می رسد.
مصرف مکمل های ویتامین دی، امگا 3 در این دوره مفید است؛البته مصرف این مکمل ها باید حتما توسط پزشک متخصص شما صورت گیرد و از مصرف خودسرانه امتناع کنید.
10 تا 14در این دوره اندام ها به خوبی رشد کرده اند و ناخن های دست و پا شکل می گیرند، آلت تناسلی نیز در این دوره شکل گرفته ولی در سونوگرافی قابل تشخیص نیست، اندازه جنین تا پایان این دوره 4 اینچ و وزن آن یک اونس است و جنین کاملا شکل گرفته و خطر سقط در این دوره  نسبت به دوره های قبل کاهش می یابد.
15 تا 19در این دوره اندام ها کاملا تمایز یافته و براحتی می توان جنسیت جنین را در سونوگرافی تشخیص داد. در این دوره جنین حرکت های کشسانی مانند: خمیازه و مکیدن انگشتان را انجام می دهد. اندازه جنین تا پایان این هفته حدود 6 اینچ و 4 اونس وزن دارد.
20 تا 24حالا دیگر حرکات جنین را در شکم احساس خواهید کرد و در این دوره رشد مو های سر و بدن بیشتر شده و شانه ها و پشت با موهای نازکی به نام لانوگو پوشیده می شوند. ماده غلیظی به نام ورنیکس کازئوزا، پوست را می پوشاند تا از قرار گرفتن در معرض مایع آمنیوتیک محافظت کند و قبل از تولد این ماده از بین می رود. جنین تا پایان این دوره10 اینچ طول و نیم تا 1 ارزن وزن دارد. اگر نوزاد شما بعد از هفته بیست و سوم نارس به دنیا بیاید، برای شانس بیشتر زنده ماندن در NICU نگهداری می شود.
25 تا 30در این دوره کودک چشمان خود را باز کرده و به محرک های بیرونی با افزایش نبض یا حرکت پاسخ می دهد. پوست در عین قرمزی و چروکیدگی شفاف است. در این دوره دچار سکسکه می شود و اثر انگشت او شکل گرفته تا پایان این دوره حدودا 12 اینچ طول و نزدیک به دو ارزن وزن دارد. طی هفته 26 تا 29 شنوایی به طور کامل توسعه می یابد. او به صدا، درد و نور واکنش نشان می دهد و اغلب موقعیت خود را تغییر می دهد. مقدار مایع آمنیوتیکی که کودک را تحت فشار قرار می دهد با بزرگتر شدن کودک شروع به کاهش می کند، همچنین یک لایه چربی شروع به ذخیره شدن خواهد کرد. اگر نوزاد بعد از هفته 27 نارس به دنیا بیاید، شانس زنده ماندن نوزاد شما بیشتر است.
30 تا 34در این دوره بسیاری از اندام ها توسعه یافته اند اما ریه ها به طور کامل تمایز نیافته اند. در این دوره که لگد های بیشتری را تجربه می کنید مغز رشد سریع خود را ادامه داده و ذخیره چربی ها بیشتر ازقبل می شود. جنین تا پایان این دوره 18 اینچ طول و 5 ارزن وزن دارد
35 تا زایماندر این دوره ریه ها برای زایمان تمایز یافته و ممکن است سر کودک به کانال زایمان نزدیک شود. در این دوره حدود 18 تا 20 اینچ طول دارد و می تواند حداقل 7 پوند وزن داشته باشد.

سونوگرافی غربالگری بارداری

دو سونو غربالگری در این دوره انجام می شود.

یکی ان تی که بین هفته 11 تا 13 انجام می شود و به تشخیص نواقص مادرزادی چون سندرم داون یا منگولیسم(تریزومی 21)، سندرم پاتاو (تریزومی 13) یا سندرم ادواردز (تریزومی 18) کمک می کند؛ این سونوگرافی در کنار آزمایش خون همزمان آنالیز می گردد. اندازه گیری NT بالاتر همچنین ممکن است نشان دهنده افزایش خطر بیماری های مادرزادی قلب باشد.

اگر نتیجه آزمایش غیر نرمال باشد، پزشک شما ممکن است آزمایش آمینوسنتز را پیشنهاد کند که مقداری مایع آمونیوم (مایع اطراف جنین) کشیده و جهت تشخیص های بیشتر در آزمایشگاه بررسی می گردد.

سونوگرافی دیگری که برای بررسی سلامت جنین انجام می شود آنومالی است که در هفته بیستم انجام می شود و رشد طبیعی اندام ها و اعضای بدن جنین را بررسی می کند. این سونوگرافی به تشخیص ناهنجاری های زیر کمک می کند:

 • آنسفالی (عدم رشد قسمتی از مغز و جمجمه)
 • شاخص های سندرم داون یا تریزومی 18 و تریزومی 13
 • شکاف لب
 • اسپینا بیفیدا (بیرون زدگی قسمتی از نخاع)
 • ناهنجاری های مادرزادی قلب
 • آژنزی کلیه (فقدان یک یا هر دو کلیه)
 • گاستروشیزیس (روده خارج شکم در جنین)
 • امفالوسل (سیستم گوارشی خارج از شکم)
 • دیسپلازی اسکلتی (مشکلات با استخوان ها)
 • فتق دیافراگم (یک سوراخ در دیافراگم)
تفاوت گاستروشیزیس و امفالوسل

بارداری خارج رحمی

حاملگی خارج رحمی به انگلیسی ectopic pregnancy به وضعیتی گفته می شود که جنین در جایی خارج از رحم که معمولا لوله فالوپ هست رشد کند که می تواند وضعیت خطرناکی برای مادر ایجاد کند و رشد جنین باعث ترکیدن لوله فالوپ و خونریزی شود و باید این وضعیت سریع تشخیص داده شده و به بارداری پایان داد.

به گفته کالج زنان و زایمان آمریکا، علائم این مشکل در ابتدا مانند حاملگی عادی است اما در ادامه ممکن است علائم زیر را ایجاد کند:

 1. خونریزی غیر طبیعی واژن (پریودی در بارداری)
 2. کمردرد
 3. درد خفیف در شکم یا لگن
 4. گرفتگی خفیف در یک طرف لگن
 5. درد ناگهانی و شدید در ناحیه شکم یا لگن
 6. درد شانه
 7. بی حالی، سرگیجه، غش

برای تشخیص این مشکل معمولا پزشک زنان معاینه لگنی انجام داده و تست سونوگرافی را تجویز می کند.

زایمان طبیعی یا سزارین

در مورد روش زایمان فقط پزشک متخصص بر اساس شرایط شما نظر می دهد و باید به توصیه او احترام بگذارید و اگر فوبیای زایمان دارید از یک متخصص روانشناس بالینی مشاوره بگیرید.

تغذیه در بارداری

مصرف مواد غذایی چون: پنیر پاستوریزه. شیر (از جمله گزینه های غیر لبنی مانند شیر بادام). سبزی های تیره و برگ دار. غلات غنی شده ماهی کم جیوه مفید است.

همچنین مصرف آب پرتقال غنی شده بادام ها. دانه های کنجد. عدس. لوبیا. سبزیجات برگ سبز (مانند اسفناج، کاهو رومی، کلم پیچ و کلم بروکلی). مرکبات. آجیل و خشکبار. . محصولات سبوس دار. گوشت گاو و خوک بدون چربی. میوه خشک شده. لوبیا. ساردین. سبزیجات برگ سبز. ماهی های چرب کم جیوه مانند سالمون، شاه ماهی و ساردین. صدف پخته شده. تخم مرغ غنی شده با امگا 3. گردو. دانههای چیا. غذاهای دریایی پخته شده با جیوه کم. گوشت و مرغ بدون چربی. تخم مرغ لوبیا. نخود فرنگی. محصولات سویا. آجیل و دانه های بدون نمک توصیه شده است.

مطالب این سایت فقط در جهت افزایش معلومات شما عزیزان می باشد؛ جهت اقدام به بارداری و مراقبت های لازم باید حتما به پزشک متخصص زنان و زایمان مراجعه فرمایید.

در پایان این متن می تواند نظرات و تجربیات خود را کامنت کنید و اگر این مطلب برایتان مفید بود می توانید آن را با دوستانتان به اشتراک بگذارید.

اگر پاسخ سوال خود را در این مطلب نیافتید بر روی این لینک کلیک کرده و سوال خود را بپرسید تا سریعا توسط کارشناس پاسخ داده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *