تبخال

تبخال و 2 نوع آن

بیماری ها و ناتوانی جنسی
خواندن این متن 3 دقیقه زمان می برد
به این متن امتیاز دهید

تبخال و 2 نوع آن

شاید حالا که این مطلب را می خوانید دچار تبخال بر روی لب یا شاید هم تبخال تناسلی شده اید و مطمئنا وضعیت خوبی ندارید و این وضعیت شما را عصبی کرده باشد؛ ما شما را درک می کنیم، حق دارید که بخواهید بدانید علت و علائم این مشکل چیست و به دنبال قرص یا پمادی برای رفع هر چه سریعتر این مشکل باشید؛ ما در این مطلب هر چه را به دنبال آن هستید به شما خواهیم گفت؛ پس با ما همراه باشید.

تبخال چیست

تبخال به انگلیسی Herpes، یک بیماری ویروسی است که توسط هرپس ویروس ها ایجاد می شود؛ این ویروس سلول های عصبی ناحیه را آلوده کرده و باعث ایجاد زخم و تاول در پوست می گردد.

این عفونت در طول عمر شما باقی می ماند و باعث ایجاد زخم ها و تاول های دردناک یا خارش دار می شود که می آیند و می روند.

ویروس هرپس سیمپلکس معمولاً مشکلات شدیدی ایجاد نمی کند، اما در نوزادان و افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند می تواند خطرناک باشد.

تبخال لب

آنها تاول های ریز و پر از مایع روی لب و اطراف آن هستند. این تاول ها اغلب به صورت تکه ای در کنار هم قرار می گیرند. پس از شکستن تاول ها، دلمه ای ایجاد می شود که می تواند چندین روز طول بکشد. تبخال معمولاً در عرض 2 تا 3 هفته بدون برجای گذاشتن جای زخم بهبود می یابد.

این ویروس از طریق بوسیدن، استفاده از ظروف یا رابطه جنسی دهانی با فرد آلوده ایجاد می گردد.

تبخال لب
تبخال لب

تبخال تناسلی

این یک عفونت شایع مقاربتی است که از طریق لمس پوست یا رابطه جنسی با فرد آلوده ایجاد می گردد. این بیماری هم در زنان و هم مردان ایجاد می گردد.

برخی از افراد آلوده به ویروس ممکن است علائم بسیار خفیف نشان دهند، یا حتی علائمی نداشته باشند اما می توانند ویروس را پخش کنند. برخی افراد با علائمی چون: درد، خارش و زخم در ناحیه تناسلی، مقعد یا دهان روبرو هستند.

تبخال تناسلی
تبخال تناسلی

تشخیص و درمان تبخال

به گفته انجمن پوست آمریکا، برای تشخیص و درمان این بیماری باید به متخصص پوست مراجعه کنید.

متخصص با مشاهده فیزیکی می تواند این بیماری را تشخیص دهد و ممکن است جهت اطمینان با کمک سواپ (وسیله ای شبیه گوش پاککن که برای برداشتن نمونه های کشت میکروب از بافت ها از آن استفاده می شود) از آن نمونه برداری کرده و به آزمایشگاه بفرستد و اگر زخمی وجود نداشته باشد و به این بیماری مشکوک باشد آزمایش خون را جهت تشخیص پیشنهاد می کند.

این بیماری درمان خاصی ندارد و فقط می توان با قرص و پماد عوارض و خارش ناشی از آن را کم کرده و با کمک داروهای ضد ویروسی از پیشرفت بیشتر آن جلوگیری کرد.

خوشبختانه در این بیماری اغلب زخم ها بدون درمان از بین می روند.

به گفته انجمن پوست آمریکا، آسیکلوویر، فامسیکلوویر و والاسیکلوویر سه داروی ضد ویروس تایید شده برای درمان این بیماری است که توسط پزشکان متخصص پوست نسخه می گردد.

عوارض تبخال

به گفته کلینیک مایو، این ویروس می توان به پوست مناطق دیگر بدن نیز منتقل شود، مانند: انگشتان به خصوص در کودکان که انگشت خود را می مکند؛ یا حتی ممکن است این ویروس به چشم ها منتقل شود و عفونت چشم و مشکلات بینایی را در پی داشته باشد.

تفاوت تبخال با زگیل تناسلی

اغلب این بیماری با زگیل تناسلی اشتباه گرفته می شود، چون هر دو بیماری، دهان و دستگاه تناسلی را آلوده می کنند و از طریق تماس و رابطه جنسی منتقل می شوند، اما باید گفت که دو ویروس متفاوت این بیماری ها را ایجاد می کنند.

مطالب این سایت جهت افزایش آگاهی شما عزیزان تهیه شده است؛ جهت تشخیص و درمان بیماری باید متخصص پوست یا بیماری های عفونی یا متخصص اورولوژی و زنان مراجعه فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *