سرطان دهانه رحم

سرطان دهانه رحم، هشدار های سرطان دهانه رحم، 9 علامت ابتلاء به

زنان و بارداری
خواندن این متن 3 دقیقه زمان می برد
به این متن امتیاز دهید

سرطان دهانه رحم چیست، انواع سرطان دهانه رحم، علل ایجاد سرطان دهانه رحم، علائم سرطان دهانه رحم، روش های تشخیص سرطان دهانه رحم، آیا سرطان دهانه رحم واگیر دار است.

سرطان دهانه رحم چیست

سرطان دهانه رحم یکی از انواع سرطان هاست که باعث رشد غیر طبیعی سلول های سرویکس (دهانه رحم) می شود.

انواع سرطان دهانه رحم

 1. سرطان سلول سنگ ‌فرشی: این نوع سرطان دهانه رحم در سلول های نازک و مسطح (سلول های سنگفرشی) پوشاننده قسمت بیرونی دهانه رحم که به داخل واژن می رود شروع می شود.
 2. آدنوکارسینوم: این نوع سرطان دهانه رحم در سلول های غده ای ستونی شکل که کانال دهانه رحم را پوشانده اند شروع می شود.

علل ایجاد سرطان دهانه رحم

به گفته سازمان جهانی بهداشت شایع ترین علت (بیش از 95 درصد از موارد ابتلاء) این بیماری زگیل تناسلی (HPV) می باشد، البته همانطور که قبلا گفته شد عوامل بیولوژیک و پاتولوژیک دیگر هم می توانند باعث ایجاد آن شوند .

علائم سرطان دهانه رحم

شاید از خود پرسیده اید که از کجا بدانم من سرطان دهانه رحم دارم، این بیماری در مراحل اولیه معمولاً هیچ علائمی ایجاد نمی کند، اما با پیشرفت بیماری علائم زیر را نشان می دهد:

علائم سرطان دهانه رحم
 1. خونریزی غیر طبیعی واژن
 2. درد لگنی
 3. ترشحات غیر طبیعی واژن
 4. بی حالی
 5. درد در هنگام نزدیکی
 6. اذیت شدن در هنگام دفع ادرار
 7. پریودی دشوارتر و طولانی تر
 8. کاهش وزن بی دلیل
 9. تکرر ادرار

روش های تشخیص سرطان دهانه رحم:

کولوپوسکوپی
کولوپوسکوپی
پاپ اسمیر
پاپ اسمیر
 1. برای تشخیص اولیه از کولوپوسکوپی استفاده می شود.  در این روش مانند تصویر ز یر، پزشک ابتدا دهانه واژن را با کمک اسپکلوم باز و با محلول شستشو می دهد، سپس وسیله کولوپوسکوپ دهانه رحم را نگاه می کند، معمولا همراه کولوپوسکوپی پزشک برای انجام آزمایش های تکمیلی بیوپسی نیز می گیرد.
 2. تست پاپ اسمیر: در این روش نیز مانند بالا پزشک با کمک اسپکلوم دهانه رحم را باز و یک میله پلاستیکی برس دار را (سرویکس براش) وارد دهانه رحم کرده و از سلول ها نمونه گرفته و در محلول مخصوص قرار می دهد تا جهت تست های تشخیصی به آزمایشگاه  فرستاده شود.

آیا سرطان دهانه رحم واگیر دار است

هیچ سرطانی واگیر دار نیست، اما اگر عامل آن زگیل تناسلی باشد فرد آلود می تواند به شرکای جنسی خود نیز منتقل کند.

درمان قطعی سرطان دهانه رحم و راه های پیشگیری از سرطان دهانه رحم

سرطان دهانه رحم

مطمئنا نگران این هستید که آیا سرطان دهانه رحم کشنده است و یا برای آن درمان قطعی وجود دارد، در جواب شما باید بگوییم که با غربالگری سرطان دهانه رحم و تشخیص زودهنگام آن درمان موثر معمولا امکان پذیر است.

مطالب این سایت فقط در جهت افزایش معلومات شما عزیزان می باشد جهت تشخیص و درمان این بیماری حتما باید به پزشک متخصص زنان مراجعه فرمایید.

در پایان این متن می تواند نظرات و تجربیات خود را کامنت کنید و اگر این مطلب برایتان مفید بود می توانید آن را با دوستانتان به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *