سوالات متداول پزشکی

آیا سرطان پوست واگیردار است

هیچ سرطانی واگیردار نیست؛ اما اگر در اثر عفونت ویروسی چون hpv ایجاد گردیده باشد، در اثر تماس جنسی ممکن است ویروس به فرد دیگر منتقل و موجب ایجاد سرطان گردد.


Back to Index

بالا بودن bun یعنی چه

bun یکی از تست های رایج آزمایشگاهی است که وضعیت عملکرد کلیه ها را نشان می دهد.

bun مخفف blood urea nitrogen، به معنای نیتروژن اوره خون می باشد.

به طور طبیعی بخش زیاد اوره باید توسط کلیه ها فیلتر و دفع شود و بنابراین مقدار آن در خون کم است و بالا بودن bun یعنی کلیه ها کارکردی صحیحی ندارند که باید علت توسط پزشک متخصص داخلی مشخص گردد.


Back to Index

التهاب چیست

به واکنش سلول های سیستم ایمنی با سلول های بدن به خصوص سلول های آلوده به عفونت التهاب گفته می شود که با علائمی چون: تب، تورم و قرمزی همراه است.


Back to Index

اضطراب چیست

یه حالت روحی همراه به دلیل ترس شدید است که ممکن فیزیولوژیک بوده یا در اثر یک اتفاق یا حادثه ایجاد گردد.


Back to Index

علت افزایش بالا بودن آنزیم های کبدی (AST و ALT و…) چیست

این آنزیم های در سلول های بافت کبد وجود دارند و مقدار آن ها در خون بسیار ناچیز است. اگر فرد به یک بیماری کبدی مبتلا شود، سلول ها آسیب دیده و محتویات آن ها به درون خون آزاد می گردد، که در نتیجه سطح این آنزیم ها در خون افزایش می یابد.

سطح AST ممکن است در بیماری های غیرکبدی چون: آنفاکتوس میوکارد و بیماری های ماهیچه ای نیز افزایش یابد.


Back to Index

omega3 (امگا-۳) چیست

امگا-۳ یکی از اسید چرب های مفید و مورد نیاز بدن است که سلامت قلب را حفظ می کند.

مواد غذایی چون: غذاهای دریایی و غلات سرشار از این ماده هستند. همچنین می توان از مکمل های این ماده مغذی نیز با تایید پزشک استفاده کرد


Back to Index

خارپاشنه چیست

یک زائده استخوانی بیرون زده در پاشنه پا است که باعث ایجاد درد در بیمار گردیده و ممکن است فرد را از فعالیت های روزمره باز دارد.

برای درمان این بیماری پزشک ممکن در اندام دارو تزریق کرده یا روش لیزر یا فیزیوتراپی را پیشنهاد نماید.


Back to Index

انواع سرطان

انواع سرطان

سرطان رشد غیر طبیعی سلول ها در بافت های بدن است.

سرطان مری

سرطان معده

سرطان روده

سرطان دهان

سرطان خون

سرطان سینه

سرطان دهانه رحم

سرطان تخمدان

سرطان ریه


Back to Index

علت درد پهلو چیست

درد پهلو ممکن به عللی چون سنگ کلیه یا درد عضلانی یا هر مشکل دیگری ایجاد گردد که علت با توجه به محل درد و علائم دیگر توسط پزشک و به کمک سونوگرافی شکم و لگن تشخیص داده شده و درمان صورت می پذیرد


Back to Index

درمان سرفه مزمن

درمان سرفه مزمن باید با توجه به علت ایجاد آن انجام پذیرد.


Back to Index

نارسایی حاد کبد چیست

نارسایی حاد کبد چیست

یک بیماری مرتبط با کبد می باشد، که معمولا به علت بیماری مثل HIV یا مصرف دارویی مانند استامینوفن در فردی که سابقه بیماری کبدی ندارد ایجاد گردیده و سبب از دست دادن سریع عملکرد کبد در طی مدت چند روز تا چند هفته می شود.

این بیماری به نسبت نارسایی مزمن کبدی، سریعتر پیشرفت می کند؛ ولی کمتر شایع است.

از عوارض جدی این بیماری می توان به مواردی چون: خونریزی و افزایش فشار در مغز اشاره کرد.

گاهی می توان این بیماری را با دارو درمان کرد، ولی در بیشتر موارد به پیوند کبد نیاز است.


Back to Index

آیا روشی غیر جراحی برای کوچک کردن بینی گوشتی وجود دارد

آیا روشی غیر جراحی برای کوچک کردن بینی گوشتی وجود دارد

بله از بوتاکس نیز می توان استفاده کرد

برای اطلاعات بیشتر بر روی لینک زیر کلیک کنید:

بوتاکس – فواید و زیان ها / 30 کاربرد آن برای درمان و زیبایی


Back to Index

بهترین و پیشرفته ترین کلینیک زیبایی تهران

بهترین و پیشرفته ترین کلینیک زیبایی تهران

اگر شما قصد انجام خدمات زیبایی دارید در تهران را دارید، مسلما باید بهترین و پشیرفته ترین آن را پیدا و انتخاب کنید. برای این کار باید از تجربیان اطرافیان خود که به این مراکز مراجعه کرده اند استفاده کنید، اما ممکن است در دوستان و آشنایان کسی را نشناسید که از این خدمات استفاده کرده باشد یا گر هم باشد شاید از آن مرکز نتیجه مطلوب را نگرفته باشد و شما سردرگم به دنبال کلینیک زیبایی خوب در تهران هستید.

ما برای شما لیست کلینیک های زیبایی استان تهران را در لینک زیر آورده ایم، که می توانید در کامنت ها تجربیات مراجعه کنندگان را مطالعه و بر اساس تجربیان آن ها بهترین کلینیک را انتخاب کنید.

در هر صفحه آدرس، شماره تماس و پیج اینستاگرام آن کلینیک نیز ارائه شده تا بهتر بتوانید با آن ها در ارتباط باشید و مشاوره لازم را پیش از مراجعه بگیرید.

برای دیدن لیست کلینیک های زیبایی استان تهران بر روی لینک زیر کلیک کنید:

https://rukhsar.ir/tehran-cosmetic-clinic/


Back to Index

تغییر رنگ ادرار نشانه چیست

رنگ ادرار شما بر اساس مواد غذایی یا دارویی که مصرف می کنید ممکن است تغییر کند.

گاهی تغییر رنگ ادرار در نتیجه وجود یک بیماری است.

در نتیجه کم آبی (از دست دادن مایعات بدن) ادرار غلیظ تر شده و به تیره رنگ تر می شود و گاهی ممکن است به رنگ قهوه ای درآید.

هر چه شما آب بیشتری بنوشید رنگ ادرار شما روشن تر می شود. ادرار شفاف یا زرد کم رنگ نشانه سلامتی شما است و معلوم می شود که به اندازه کافی آب نوشیده اید.

ادرار کهربایی یا عسلی رنگ ممکن است به این معنی باشد که شما آب کافی نمی نوشید. به گفته انجمن اورولوژی آمریکا، نوشیدن کم آب و ادرار غلیظ یکی از عوامل اصلی ایجاد سنگ کلیه می باشد.

ادرار تیره یا نارنجی ممکن است نشانه مشکل کبد باشد. ادرار سبز رنگ همچنین می تواند نشانه عفونت باکتریایی در دستگاه ادراری باشد. خون در ادرار ممکن است صورتی، قرمز به نظر برسد. گلبول های قرمز باعث تغییر رنگ ادرار می شوند. فقط مقدار کمی خون لازم است تا ادرار قرمز شود.

برخی غذاها می توانند رنگ ادرار شما را تغییر دهند؟ به عنوان مثال، چغندر، شاه توت و ریواس می توانند ادرار شما را قرمز یا صورتی کنند. خوردن مقدار زیادی باقلا می تواند باعث قهوه ای تیره ادرار شود. خوردن غذاهایی با رنگ های غذایی زیاد می تواند منجر به آبی یا سبز شدن ادرار شود.

برخی از داروها نیز وجود دارند که می توانند رنگ ادرار شما را تغییر دهند، این داروها عبارتند از: فنازوپیریدین (پیریدیوم)، دارویی که ناراحتی مجاری ادراری را بی‌حس می‌کند و ملین‌های حاوی سنا می‌توانند ادرار شما را به رنگ نارنجی متمایل به قرمز در آورند. داروی ضدالتهابی سولفاسالازین (آزولفیدین)، فنازوپیریدین، برخی ملین ها و برخی داروهای شیمی درمانی ممکن است باعث نارنجی شدن رنگ ادرار شما شود. آمی تریپتیلین ضد افسردگی، مسکن ایندومتاسین (Indocin، Tivorbex) و بی حس کننده پروپوفول (Diprivan) ممکن است ادرار شما را آبی یا سبز کند.


Back to Index

زائده روی آلت تناسلی نشانه چیست:

اگر روی آلت تناسلی خود زائده ای مشاهده کردید ممکن است شما به یک بیماری مقاربتی مبتلاء شده باشید که شایع ترین آن زگیل تناسلی می باشد.

از دیگر بیماری های مقاربتی می توان هرپس تناسلی (تبخال تناسلی) را نام برد.

هرپس یک بیماری ویروسی است که توسط ویروس هرپس سیمپلکس (HSV) از طریق تماس جنسی با فرد آلوده منتقل می شود و با مصرف دارو پس از ابتلاء می توان علائم آن را کاهش داد.

اما اگر رابطه جنسی با فرد مشکوک نداشته ای ممکن است یک زائده پوستی غیر عفونی باشد.

برای تشخیص و درمان باید به متخصص پوست یا متخصص زنان (برای خانم ها) و متخصص اورولوژی (برای آقایان) مراجعه فرمایید تا شما را معاینه و به صورت دقیق آن را تشخیص داده و درمان موثر را برای شما انجام دهند.


Back to Index

چرا همیشه ناراحتم؟

چرا همیشه ناراحتم؟

احساس ناراحتی و غم اندوه معمولا زمانی ایجاد می شود که یک اتفاق بد مانند بیماری یا مرگ یکی از عزیزان برای فرد اتفاق بیفتد ایجاد می شود. اما اگر بدون هیچ دلیلی همیشه حس ناراحتی می کنید ممکن است به یکی از اختلالات زیر دچار شده باشید که باید درمان گردد:

 • افسردگی
 • تغییرات هورمونی
 • اختلال عاطفی فصلی (SAD) که معمولا در فصل پاییز شروع شده و تا پایان زمستان ادامه می یابد
 • سایر اختلالات روانشناسی مانند: وسواس فکری، استرس مزمن و …

Back to Index

چرا همیشه احساس گرسنگی می کنم (چرا همیشه گرسنه ام)

چرا همیشه احساس گرسنگی می کنم (چرا همیشه گرسنه ام)

احساس گرسنگی واکنش بدن به نیاز به ماده غذایی برای تامین انرژی و تامین مواد مورد نیاز بدن است اما اگر شما به طور دائم حتی بعد از مصرف غذا این احساس را دارید این یک مشکل است و مشکلاتی چون درد شکم و اضافه وزن را در پی دارد، که کلینیک سیلوند 8 دلیل آورده است که باعث ایجاد این احساس در شما می گردد:

 • شما به اندازه کافی پروتئین مصرف نمی کنید
 • شما خواب کافی ندارید
 • مصرف زیاد کربوهیدرات های تسویه شده (فاقد فیبر یا سبوس) مانند: آرد سفید و برنج سفید
 • عدم مصرف کافی اسید چرب مفید امگا 3 (غذاهایی مانند: سالمون، ماهی تن، ساردین، گردو یا بذر کتان سرشار از این ماده هستند)
 • شما باید فیبر بیشتری در رژیم غذایی خود قرار دهید
 • هنگام خوردن غذا حوستان مشغول به چیز دیگری است و مغز میزان خوردن را تشخیص نمی دهد (مانند: تماشای تلویزیون در هنگام غذا خوردن)
 • عدم نوشیدن مقدار کافی آب
 • پرخوری در اثر استرس


Back to Index

چرا همیشه خوابم میاد

اگر در طول روز احساس خواب آلودگی می کنید دلیلش یکی از عوامل زیر است که باید آن را شناسایی کنید:


Back to Index

علت ضعیف بودن گردش خون چیست

انسداد در رگ ها باعث ضعیف شدن گردش خون می شود و در نتیجه گردش خون در اندام ها به خوبی انجام نمی شود که این مشکل باعث احساس سرما کردن به صورت مداوم می شود.

عواملی زیر می توانند باعث ضعیف شدن گردش خون شوند:

یکی انسداد حاد است، مانند لخته شدن خون. دکتر مورگان خاطرنشان می کند: “اگر انسداد حاد در شریان های پا یا ران شما وجود داشته باشد، پاهای شما ممکن است احساس سردی کنند و این نگران کننده است.” “این یک وضعیت اضطراری است که توجه فوری را می طلبد.”
علت دیگر می تواند ایجاد پلاک در شریان های شما باشد که به عنوان بیماری شریان محیطی نیز شناخته می شود. این تجمع می تواند به حدی برسد که جریان خون و رساندن اکسیژن به بدن شما را محدود کند و در نتیجه احساس سرما کنید.

یکی دیگر از دلایل بالقوه پدیده رینود است، وضعیتی که در آن رگ های خونی، به ویژه در انگشتان دست و پا منقبض می شوند، که منجر به جریان خون کم می شود. این وضعیت به دلیل استرس عاطفی یا قرار گرفتن در معرض سرما ایجاد می شود.


Back to Index

چرا همیشه سردمه

اگر همیشه احساس سرما می کنید دلیلش ممکن است یکی از موارد زیر باشد که باید آن را تشخیص داده و درمان کنید:

 • کمخونی
 • ضعیف بودن گردش خون
 • پرکاری تیروئید
 • کم بودن ذخیره چربی بدن (لاغر بودن)

برای تشخیص و درمان علت باید به متخصص داخلی مراجعه تا آزمایش های تشخیصی لازم را برای شما انجام دهد.


Back to Index

چرا همیشه اسهال دارم؟

اگر به صورت مداوم اسهال دارید یا اسهال شما بیش از چهار هفته طول کشیده شما به بیماری اسهال مزمن مبتلاء هستید.

گاهی ممکن است مصرف یک ماده غذایی یا داروی خاص (مانند: چای، قهوه، الکل و دارو هایی مانند: داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی، آموکسی سیلین، سفالکسین، دوزهای بالای مکمل های ویتامین و مواد معدنی، آنتی اسیدهای حاوی منیزیم، ملین ها، دارو های ضد افسردگی و شیمی درمانی و …) که مرتب آن را مصرف می کنید باعث ایجاد حساسیت گوارشی و اسهال در شما گردد که فکر می کنید با مصرف یک ماده خاص دچار این مشکل می شوید برای یک مدت مصرف آن را قطع کنید (این فقط در مورد ماده غذایی بود و قطع دارو با تجویز پزشک باید صورت پذیرد) و اگر بهبودی حاصل نشد حتما باید برای تشخیص منشاء و درمان آن به پزشک متخصص داخلی یا فوق تخصص گوارش مراجعه فرمایید.

این بیماری به گفته کلینیک سیلوند، موارد زیر ممکن است باعث ایجاد این بیماری گردد:

 • اختلالات سوء جذب مانند نارسایی پانکراس و بیماری سلیاک (اسهال چرب)
 • رشد بیش از حد باکتری های روده کوچک (SIBO) (اسهال چرب)
 • ایسکمی مزانتریک (اسهال چرب)
 • جراحی بای پس معده (اسهال چرب)
 • عفونت های پایدار، مانند انگل ها یا C. diff (کولیت شبه غشایی)
 • بیماری التهابی روده (مانند کولیت اولسراتیو یا بیماری کرون)
 • کولیت ایسکمیک
 • دیورتیکولیت
 • کولیت پرتویی
 • سرطان

Back to Index