پوکی استخوان

پوکی استخوان و 4 نشانه خطر آن

بیماری های مفاصل
خواندن این متن 2 دقیقه زمان می برد
به این متن امتیاز دهید

پوکی استخوان و 4 نشانه خطر آن

پوکی استخوان چیست

پوکی استخوان به انگلیسی Osteoporosis، یک بیماری مرتبط با استخوان است.

بافت استخوان به طور دائم ترمیم می شود؛ استخوان های قدیمی تجزیه شده و بافت جدید جایگزین آن می گردد. اگر تجزیه اتفاق بیفتد و بافت جدید جایگزین آن نشود، این بیماری ایجاد می گردد، که فرد مبتلاء به قدری استخوان هایش ضعیف می شود که فشارهای خفیف مانند: خم شدن یا سرفه نیز باعث شکسسته شدن آن می شود. این شکستگی بیشتر در استخوان های لگن، مچ دست یا ستون فقرات اتفاق می افتد.

پوکی استخوان در چه افرادی بیشتر ایجاد می شود

به گفته کلینیک مایو، این بیماری ممکن است هر فردی را در هر سنی درگیر کند، اما افراد مسن و زنان به ویژه زنانی که در یائسگی هستند، بیشتر در معرض خطر ابتلا می باشند.

علائم پوکی استخوان

این مشکل معمولا به غیر از شکستگی ایجاد شده علائم خاصی ایجاد نمی کند، اما برخی علائم ممکن است خبر از خطر ایجاد این بیماری را دهد؛ کلینیک کلیولند، موارد زیر را از علائم هشدار دهنده این بیماری معرفی کرده است:

  1. کوتاه شدن قد
  2. ایجاد گودی کمر
  3. تنگی نفس
  4. کمردرد

تشخیص پوکی استخوان

تشخیص این بیماری از طریق تست تراکم سنجی استخوان انجام می گیرد. این آزمایش که با عنوان های DEXA scans و DXA scans توسط پزشک نسخه می شود، به کمک اشعه ایکس، میزان کلسیم و سایر مواد معدنی در استخوان اندازه گیری می شود.

پیشگیری و درمان پوکی استخوان

برای درمان باید به پزشک متخصص مراجعه تا داروی مناسب را برای شما تجویز کند؛ همچنین در کنار مصرف دارو ورزش منظم به روند بهبودی و جلوگیری از پیشروی بیماری کمک می کند. ورزش همچنین می تواند از ابتلاء به این بیماری جلوگیری کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *