آزمایش خون

آزمایش خون و 5 پارامتر مهم در آن

سلامت خانواده
خواندن این متن 2 دقیقه زمان می برد
به این متن امتیاز دهید

آزمایش خون و 5 پارامتر مهم در آن

به گفته کلینیک سیلوند، آزمایش خون یکی از رایج‌ترین آزمایش‌هایی است که ارائه‌دهندگان مراقبت‌های بهداشتی برای نظارت بر سلامت کلی شما یا کمک به تشخیص شرایط پزشکی از آن استفاده می‌کنند. ممکن است به عنوان بخشی از معاینه فیزیکی معمول یا به دلیل داشتن علائم خاصی آزمایش خون انجام دهید.

گلبول قرمز در آزمایش خون و علت بالا و پایین بودن آن

گلبول های قرمز در آزمایش cbc تعیین می شود آن را با rbc نشان می دهند. بالا بودن این پارامتر به همراه بالا بودن هماتوکریت (نسبت گلبول های قرمز به کل سرم خون) را غلظت خون می گویند که برای درمان آن باید به پزشک متخصص داخلی مراجعه فرمایید.

پایین بودن گلبول های قرمز خون نشان از کمخونی است که برای پیدا کردن منشاء آن و درمان باید به پزشک متخصص داخلی مراجعه فرمایید.

گلبول سفید در آزمایش خون و علت بالا و پایین بودن آن

گلبول های سفید خون نیز در آزمایش CBC اندازه گیری می شود و آن را با wbc نشان می دهند. اغلب علت بالا رفتن آن وجود التهاب و عفونت می باشد که پس از تشخیص توسط پزشک عمومی یا داخلی به متخصص مربوطه ارجاع داده خواهید شد.

گاهی کاهش این سلول نیز در اثر وجود عفونت ایجاد می گردد.

پلاکت در آزمایش خون و علت بالا و پایین بودن آن

پلاکت سلولی است که در انعقاد خون در بدن نقش دارد. هنگامی که جایی در داخل و بیرون بدن آسیب می بیند پلاکت ها با انعقاد خون محل آسیب را مسدود می کنند.

مقدار این سلول خونی نیز در آزمایش cbc تعیین می شود.

آهن در آزمایش خون و علت بالا و پایین بودن آن

آهن یک ماده معدنی است که نقش های متعددی در بدن دارد که کمبود آن اولین عارضه ای که ایجاد می کند کمخونی می باشد.

کراتینین در آزمایش خون و علت بالا و پایین بودن آن

Bun و کراتینین دو پارامتر هستند که عملکرد صحیح کلیه ها را نشان می دهند و در صورت بالا بودن باید علت زمینه ای توسط پزشک متخصص داخلی تشخیص داده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *