جراحی زیبایی

جراحی زیبایی (20 روش زیبایی در پزشکی)

زیبایی مراقبت از پوست و مو
خواندن این متن 5 دقیقه زمان می برد
به این متن امتیاز دهید

جراحی زیبایی (20 روش زیبایی در پزشکی)

داشتن بدنی سالم و چهره زیبا خواسته و حق هر فردی است. خوشبختانه علم روز پزشکی به کمک این عرصه آمده تا با شناخت کامل از فیزیولوژی و آناتومی بدن بدون ایجاد عوارض بتوانید چهره ای زیبا تر داشته باشید.

جراحی زیبایی به انگلیسی cosmetic surgery به روش های جراحی که به زیبایی اندام و چهره فرد کمک می کند گفته می شود.

ما در این مطلب به توضیح انواع تکنولوژی های پزشکی در زمینه زیبایی می پردازیم تا شما عزیزان با آن آشنا شوید و عوارض احتمالی هر یک را به شما خواهیم گفت که بهتر با این روش ها آشنا شوید.

جراحی زیبایی اسکروتوپلاستی (برداشتن پرده آلت تناسلی مردان)

آلت تناسلی به صورت طبیعی توسط پوست به کیسه بیضه متصل می باشد. اما گاهی به صورت مادرزادی حجم پوست زیاد بوده و به صورت لایه لایه روی هم قرار گرفته و باعث می شود آلت تناسلی کوچکتر بنظر آید و ممکن است برای شریک جنسی شما ناخوشایند باشد که با این عمل جراحی لایه های اضافه برداشته می شود و در نتیجه طول آلت تناسلی افزایش می یابد.

جراحی زیبایی ترمیم ختنه در بزرگسالی

ختنه یک سنت دینی در کشور ما و دیگر کشورهای مسلمان است، همچنین این عمل در کشورهایی مانند آمریکا نیز رایج است که به سلامت کمک کرده و فرد را در برابر ابتلاء به سرطان آلت تناسلی محافظت می کند. در این روش پوست روی آلت تناسلی برداشته می شود که این عمل معمولا در سن کودکی پسر انجام می شود؛ اما اگر این عمل به درستی انجام نشود باعث ایجاد ظاهر بد در آلت تناسلی و همچنین مشکلات دیگری می شود که خوشبختانه این مشکل با عمل جراحی ترمیمی قابل حل می باشد که توسط پزشک متخصص کلیه مجاری ادراری تناسلی صورت می پذیرد.

لیست پزشکان متخصص کلیه و مجاری ادراری تناسلی اورولوژی

جراحی زیبایی ابدومینوپلاستی

عمل ابدومینوپلاستی به انگلیسی abdominoplasty که به آن تامی تاک (tummy tuck) نیز می گویند یک عمل برای بهبود شکل ظاهری ناحیه شکم و پهلوی شما می باشد.در طی این جراحی پوست و چربی اضافه از آن نواحی خارج و پوست های نواحی برش زده با بخیه به هم وصل می شوند تا ترمیم شود و اندام زیبا را به شما هدیه دهد.

جراحی زیبایی چانه

جراحی چانه یا منتوپلاستی یک روش برای بهبود وضعیت چانه با که تغییر دادن استخوان یا قرار دادن ایمپلنت صورت می گیرد.

جراحی زیبایی بلفاروپلاستی (جراحی پلک)

با افزایش سن پلک ها کشیده شده و عضلات آن ها ضعیف می شود و باعث جمع شدن پوست و چربی اضافه در زیر پلک ها می شود که می تواند باعث افتادگی ابرو و پلک شود و همچنین دید شما را کم کرده و باعث مشکلات بینایی می شود.

در عمل بلفاروپلاستی این پوست اضافه برداشته شده و تمام این مشکلات برطرف خواهد شد.

جراحی زیبایی لیفت

لیفت یک عمل جراحی پلاستیک است که پوست اضافی روی اندام توسط جراح برداشته شده تا افتادگی یا چین چروک برطرف شود و اندام صاف و فرم طبیعی خود را پیدا کند.

انواع جراحی لیفت شامل: لیفت گونه، لیفت ابرو (جوانسازی ابرو و پیشامی)، لیفت صورت، لیفت گردن، لیفت بازو، لیفت سینه، لیفت باسن (لیپکتومی کمربند)، لیفت قسمت تحتانی بدن (زیر شکم و باسن)، لیفت قسمت بالایی ران می باشد.

فیلرهای صورت روش غیر جراحی زیبایی

فیلر موادی هستند که تحت بی حسی موضعی به زیر پوست تزریق می شوند تا چین چروک ها را بپوشاند و انواع مختلف آن شامل: اسید هیالورونیک، هیدروکسی لاپاتیت کلسیم (رادیس)، چربی های بدن فرد، فیلر دائمی بافت نرم (Bellafill) و پلی-ال-لاکتیک اسید (Sculptra) که پزشک زیبایی بر اساس نیاز ممکن است یکی از آن ها را برای شما انتخاب کند.

پروتز در عمل جراحی زیبایی

هر وسیله مصنوعی که در درون اندام قرار گیرد تا به بهبود عملکرد یا ظاهر اندام کمک کند پروتز گفته می شود. در عمل های زیبایی پروتز برای اندام هایی مانند: باسن، آلت تناسلی مرد و سینه استفاده می شود.

در پروتز لب یک روش شبه پروتزی است و با تزریق ژل به درون لب سبب برجستگی لب می شود و وسیله ای در لب قرار نمی گیرد.

جراحی زیبایی لیپوساکشن

به خروج چربی از نواحی مختلف بدن که ورزش به تنهایی کارساز نبوده استفاده می شود و به فرد کمک می کند تا فرم بدنی مد نظر خود را به راحتی بدست آورد.

به گفته انجمن جراحان پلاستیک آمریکا، این عمل جراحی را برای اندام های زیر میتوان استفاده کرد:

  1. شکم، کمر و پهلو
  2. ساق پا و مچ پا
  3. ناحیه سینه
  4. صورت، گونه ها، چانه و گردن (غبغب)
  5. باسن
  6. ران
  7. قسمت داخلی زانو (چربی زانو)
  8. قسمت بالایی بازو (چربی بازو)

به گفته همان سازمان، لیپوساکشن را می توان به تنهایی یا همراه با سایر روش های جراحی پلاستیک مانند لیفت صورت، کوچک کردن سینه یا شکم انجام داد.

جراحی زیبایی لیپورترانسفر

به انتقال چربی خارج شده در لیپوساکشن به نواحی دیگر بدن جهت حجم دهی گفته می شود؛ البته باید مقدار چربی کافی باشد که معمولا از چربی شکم و اطراف آن استفاده می شود.

جراحی زیبایی واژن

عمل های جراحی واژن به منظور بهبود شکل ظاهری این اندام و کمک به تحریک پذیری بیشتر در حین رابطه جنسی انجام می شود و شامل: لابیاپلاستی (برداشتن پوست اضافی روی واژن و مجرای ادرار چون این پوست اضافی ممکن است در حین فعالیت بدنی یا رابطه جنسی شما را اذیت کند)، واژینوپلاستی (تنگ کردن واژن(،هودوپلاستی (برداشتن پوست روی کلیتوریس جهت آشکارسازی و تحریک بیشتر)، لابیاماژورپلاستی (کوچک کردن لابیا ماژور(،پرینوپلاستی (سفت کردن ناحیه بین مقعد و واژن بعد از زایمان و افزایش رضایت جنسی)، بزرگ کردن لابیا ماژور با فیلر (تزریق چربی یا ژل) می باشد.

جراحی زیبایی اتوپلاستی (جراحی گوش)

اگر قسمت بالایی گوش شما از سر سر شما فاصله دارد یا هر نقص مادرزادی در شکل ظاهری گوش شما وجود دارد پزشک با عمل اتوپلاستی این نقص را برطرف کند. این عمل جراحی از سن پنج سالگی تا بزرگسالی امکان پذیر می باشد.

جراحی زیبایی رینوپلاستی (جراحی بینی)

بینی از سه قسمت استخوان (قسمت بالایی)، غضروف (قسمت پایینی) و پوست (روی استخوان و غضروف) تشکیل شده است. در جراحی رینوپلاستی جراح ساختار این بافت ها (ممکن است هر سه یا یکی یا دوتای آن) را تغییر می دهد تا ساختار بینی شما زیباتر شود و چهره زیباتر از چیزی که هستید را تجربه کنید. این عمل معمولا توسط متخصص گوش و حلق و بینی انجام می شود و مانند سایر روش های زیبایی آمیخته ای از علم پزشکی و هنر جراح می باشد.

جراحی زیبایی کانتورینگ صورت

کانتورینگ صورت به مجموعه اقداماتی که جهت اصلاح صورت و استخوان های در گونه، شقیقه ها، خط فک و … انجام می پذیرد گفته می شود و شامل همه روش های جراحی و همچنین غیر جراحی (فیلر) می باشد.

جراحی زیبایی کوچک کردن سینه

در جراحی کوچک کردن سینه جراح چربی های اضافی ناحیه سینه را خارج کردن و در نتیجه باعث زیبایی این اندام شده و همچنین انجام فعالیت های بدنی برای شما راحت تر می شود.

جراحی زیبایی پلاستیک

به تعریف مرکز پزشکی دانشگاه روچستر، یک عمل جراحی است که برای بهبود ظاهر و رفع نقایص صورت انجام می شود.

پاکسازی پوست با مزوتراپی (روش های غیر جراحی زیبایی)

مزوتراپی یک روش درمانی است که با تزریق مواد مختلف به درون پوست از پیری و چروکیدگی آن جلوگیری می کند.

لیزر (روش های غیر جراحی زیبایی)

لیزر یکی از تکنولوژی هایی است که کاربردهای زیادی در صنعت های مختلف همچنین صنعت پزشکی و عرصه زیبایی و درمان دارد.

برای آشنایی بیشتر با کاربردهای لیزر در درمان و زیبایی روی این لینک کلیک کنید.

بوتاکس (روش های غیر جراحی زیبایی)

بوتاکس یا سم بوتلیوم ماده ای است که با تزریق آن در ناحیه مد نظر باعث تغییر فرم آن و ایجاد فرم دلخواه می شود.

برای آشنایی بیشتر با کاربردهای بوتاکس در درمان و زیبایی روی این لینک کلیک کنید.

عوارض جراحی زیبایی

به گفته کلینیک مایو، هر عمل جراحی مانند هر روش درمانی ممکن است عوارض ناخواسته ای ایجاد کند اما اگر این عمل ها توسط مراکز معتبر و دارای مجوز صورت پذیرد و توسط تکنسین ماهر انجام شود خطری برای شما ایجاد نمی کند. اما اگر بیماری خاصی دارید قبل از انجام هر عمل زیبایی با جراح یا مسئول فنی کلینیک مشورت کنید تا دچار مشکل یا عارضه ناخواسته نشوید.

لیست کلینیک های زیبایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *