کشف درمان جدید برای بالا بودن کلسترول

کشف درمان جدید برای بالا بودن کلسترول

اخبار
خواندن این متن 2 دقیقه زمان می برد
به این متن امتیاز دهید

آنچه در این مطلب خواهید خواند

کشف درمان جدید برای بالا بودن کلسترول

کشف درمان جدید برای بالا بودن کلسترول

کشف درمان جدید برای بالا بودن کلسترول با یافتن مکانیسمی که کلسترول غذایی توسط بدن پردازش می شود که تا کنون این مکانیسم ناشناخته بود.

محققان دانشگاه UCLA Health، پروتئینی را کشف کردند که در مکانیسم جذب کلسترول نقش دارد که این یافته می تواند به کشف درمان جدید برای بالا بودن کلسترول کمک کند.

به بیان پیتر تونتونوز سرپرست این تیم تحقیقاتی و به نقل از پایگاه خبر New Atlas، پروتئین های خاصی در خانواده Aster نقش مهمی در حرکت کلسترول از طریق فرآیند جذب دارند و به نظر می رسد مسیر Aster یک هدف بالقوه جذاب برای محدود کردن جذب کلسترول روده ای و کاهش سطح کلسترول پلاسما باشد.

برای اطلاعات بیشتر در مورد کلسترول به مطلب چربی خون مراجعه فرمایید.

جذب روده ای کلسترول غذایی تأثیر عمده ای بر سطح کلسترول خون دارد و فرآیندی پیچیده و چند مرحله ای است.

کلسترول آزاد توسط پروتئینی به نام Niemann-Pick C1 Like 1 (NPC1L1) به غشای پلاسمایی انتروسیت ها (سلول هایی که سطح داخلی روده را می پوشانند)، کشیده شده و سپس به بخش دیگری از سلول به نام شبکه آندوپلاسمی منتقل می شود،

در شبکه آندوپلاسمی  آنزیمی به نام ACAT2 وجود دارد که نقش آن بسته بندی کلسترول و انقال آن برای استری شدن است.

استر کلسترول در چیلومیکرون ها بسته بندی می شود تا در جریان خون آزاد شود و به بافت ها برسد.

تا پیش از این مکانیسم انتقال کلسترول به شبکه آندوپلاسمی کشف نشده بود. در مطالعه فعلی، محققان کشف کردند که وقتی  NPC1L1  کلسترول را از روده به داخل سلول می‌کشد، باعث جذب پروتئین‌های Aster ساکن در شبکه آندوپلاسمی می‌شود. NPC1L1 یک بازیگر کلیدی در این فرآیند است.

یافته های این مطاله  که در نشریه science به چاپ رسیده است؛ نشان داد که پروتئین Aster ممکن است یک هدف درمانی جدید برای کنترل سطح کلسترول فراهم کند.

محققان می‌گویند: «این یافته‌ها مسیر Aster را به‌عنوان یک عامل تعیین‌کننده فیزیولوژیکی مهم در جذب چربی در رژیم غذایی که می‌تواند از نظر دارویی مورد هدف قرار گیرد، برجسته می‌کند.»

محققان یک داروی تجربی با مولکول کوچک به نام AI-3d را شناسایی کردند که به طور مستقیم و قوی Aster-A، -B و -C را مهار می کند و در موش ها و سلول های انسانی نشان داده شده است که جذب کلسترول را مهار می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *