دانشمندان محل لکنت زبان در مغز را یافتند

دانشمندان محل لکنت زبان در مغز را یافتند

اخبار
خواندن این متن < 1 دقیقه زمان می برد
به این متن امتیاز دهید

آنچه در این مطلب خواهید خواند

دانشمندان محل لکنت زبان در مغز را یافتند

دانشمندان محل لکنت زبان در مغز را یافتند

لکنت زبان یکی از مشکلات در کودکان و برخی بزرگسالان است که ممکن است در ارتباط اجتماعی فرد مشکل ایجاد کند و باعث خجالت فرد از ایجاد ارتباط با دیگران و حتی افسردگی گردد.

دانشمندان دانشگاه توکیو، منشاء احتمالی ایجاد لکنت زبان را در مغز یافتند؛ نتایج این تحقیقات که در نشریه Brain به چاپ رسیده است، نشان می دهد که لکنت بدون توجه به علت (رشدی یا عصبی) ناشی از یک شبکه مغزی مشترک است.

دانشمندان محل لکنت زبان در مغز را یافتند

به گفته جوهو جوتسا، استاد نورولوژی، دانشگاه تورکو و سپرست این تیم تحقیقاتی و به نقل از پایگاه خبری نیوزمدیکال، زمانی لکنت به عنوان یک اختلال روانی در نظر گرفته می شد. با این حال، با تحقیقات بیشتر، اکنون مشخص شده است که این یک اختلال مغزی مرتبط با تنظیم تولید گفتار است.

لکنت ممکن است در نتیجه برخی بیماری های عصبی مانند بیماری پارکینسون یا سکته نیز ایجاد شود. با این حال، مکانیسم‌های عصبی زیست‌شناختی لکنت هنوز به طور کامل شناخته نشده است و منشا آن در مغز نامشخص است. یافته‌های حاصل از مطالعات تصویربرداری مغز تا حدی متناقض است و تعیین اینکه کدام تغییرات علت اصلی لکنت هستند و کدام یک پدیده‌ای صرفا مرتبط هستند، چالش برانگیز است.

محققان فنلاند، نیوزلند، ایالات متحده و کانادا طرح تحقیقاتی جدیدی را توسعه دادند که می تواند راه حلی برای این مشکل ارائه دهد. این مطالعه شامل افرادی بود که دچار سکته مغزی شده بودند، برخی از آنها بلافاصله پس از آن دچار لکنت شدند. محققان دریافتند که اگرچه سکته‌ها در قسمت‌های مختلف مغز قرار داشتند، اما بر خلاف سکته‌هایی که باعث لکنت نمی‌شدند، همگی در یک شبکه مغزی محلی بودند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *