کشف روش جدید برای استخراج سلول های بیشتر مغز استخوان

کشف روش جدید برای استخراج سلول های بیشتر مغز استخوان

اخبار
خواندن این متن 2 دقیقه زمان می برد
به این متن امتیاز دهید

کشف روش جدید برای استخراج سلول های بیشتر مغز استخوان

کشف روش جدید برای استخراج سلول های بیشتر مغز استخوان

اتحادیۀ تحقیقات و فناوری سنگاپور با همکاری چند موسسه تحقیقاتی، روش جدیدی را کشف کردند که در آن می توان مغز و استخوان را با غلظت بیشتر استخراج کرد که باعث نیاز به استخراج کمتر از اهداکننده می شود.

مغز استخوان سلول های بنیادی در داخل استخوان است که سلول های خونی (گلبول های قرمز، گلبول سفید و پلاکت) توسط آن تولید می شود.

سلول های بنیادی سلول های تمایز نیافته ای هستند که به سلول های مختلف تمایز می یابند یعنی به بیان ساده به عنوان خمیر مایع تولید سلول های بدن هستند.

اگر فرد دچار یک بیماری مزمن مانند: تالاسمی، سرطان خون یا بیماری خود ایمنی مانند آرتروز باشد، پزشک ممکن است پیوند مغز استخوان را پیشنهاد دهد که باید این مغز استخوان از فرد اهداء کننده دریافت گردد که این عمل برای اهداء کننده دردناک و همچنین عارضه دار است.

کشف روش جدید برای استخراج سلول های بیشتر مغز استخوان، چون مقدار غلیظ تری استخراج می شود در نتیجه به مقدار کمتری مغز و استخوان نیاز است و در نتیجه عارضه عمل کاهش می یابد و همچنین فرآیند آماده سازی را راحت تر می کند.

روش جدید مقدار سلول‌های بنیادی مزانشیمی به‌دست‌آمده از نمونه‌های مغز استخوان را دو برابر کرده و زمان صرف شده را به حدود ۲۰ دقیقه کاهش می‌دهد.

نتایج این تحقیقات که در نشریه Lab on a Chip به چاپ رسیده است؛ نشان داد که روش های فعلی استخراج با مشکلاتی چون پردازش ظولانی مدت با مواد استخراجی گران قیمت و تنش اسمزی مواجعه است که با کشف روش جدید برای استخراج سلول های بیشتر مغز استخوان تمامی این مشکلات حل گردیده است.

در این روش جدید به جای ورود مواد واکنش گر (در روش های فعلی از مواد مغناطیسی و فلورسانس برای جداسازی سلول ها استفاده می گردد) برای جداسازی سلول ها از فیلتر عبور داده می شود تا سلول ها و بافت های ناخواسته از آن جدا گردد و سلول خالص تر برای پیوند مهیا گردد.

به گفته دکتر کروین کوک،، سرپرست این تیم تحقیقاتی و به نقل از پایگاه خبری نیوز مدیکال لایف ساینس، این روش نوآورانه علاوه بر اینکه در هزینه و زمان صرفه جویی می کند، نتایج دقیق تر و قابل اعتمادی تری را تضمین خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *