خواب عمیق

اگر خواب عمیق ندارید، ممکن است در آینده به زوال عقل مبتلاء شوید

اخبار
خواندن این متن 2 دقیقه زمان می برد
به این متن امتیاز دهید

اگر خواب عمیق ندارید، ممکن است در آینده به زوال عقل مبتلاء شوید

طبق یافته های جدید دانشمندان، نداشتن خواب عمیق با خطر زوال عقل مرتبط است.

متیو پی پاس، سرپرست این تیم تحقیقاتی به پایگاه خبری CNN گفت: ما افرادی را در طول این پژوهش مورد بررسی قرار دادیم که نتایج نشان داد افرادی که خواب خوبی ندارند، در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به زوال عقل مانند آلزایمر در طول 17 سال آینده قرار دارند.

در مطلب بی خوابی اطلاعات بیشتری در مورد مراحل خواب گفته شده است.

همانطور که در مطلب بی خوابی گفته شده، خواب عمیق سومین مرحله از مراحل خواب است. در این مرحله مواد دفعی از مغز خارج می شود که اگر این مرحله به درستی انجام نشود، پروتئین هایی که در آلزایمر نقش دارند و دیگر مواد زائد در مغز باقی خواهند ماند.

در طی این پروژه تحقیقاتی شرکت کنندگان در بازه های زمانی 1995 تا 1998 و 1998 تا 2001، همچنین ژانویه 2020 تا اوت 2023 مورد ارزیابی پلی‌سومنوگرافی (PSG) قرار گرفتند، تا خطر ابتلاء به زوال عقلی پس از گذشت 17 سال مورد بررسی و ارزیابی قرار گیرد.

پلی سومنوگرافی آزمایشی است که برای تشخیص اختلالات خواب استفاده می شود . پلی سومنوگرافی امواج مغزی، سطح اکسیژن خون، ضربان قلب و تنفس شما را در طول خواب ثبت می کند. همچنین حرکات چشم و پا را اندازه گیری می کند.

پلی سومنوگرافی
پلی سومنوگرافی

در طی این پژوهش فاکتورهای موثر دیگر مانند: سیگار کشیدن، استفاده از داروهای خواب آور و ضد افسردگی و ضد اضطراب نیز مورد بررسی قرار گرفت.

یافته های این پروژه تحقیقاتی که در نشریه JAMA Neurology، به چاپ رسیده است؛ نشان داد: از دست دادن خواب عمیق یک عامل خطر ساز در ابتلاء به بیماری زوال عقل در سنین بالاتر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *