زگیل تناسلی

زگیل تناسلی در زنان و مردان / راه های تشخیص و درمان

زنان و بارداری بیماری ها و ناتوانی جنسی
خواندن این متن 5 دقیقه زمان می برد
به این متن امتیاز دهید

زگیل تناسلی در زنان و مردان / راه های تشخیص و درمان

راه های انتقال زگیل تناسلی

مطمئنا نگران این بیماری هستید و بعد از شنیدن اسم آن و دیدن زائده ای در بدن این سوال برایتان پیش آمده که زگیل تناسلی چه شکلیه؛ زگیل تناسلی یک بیماری ویروسی است که به شکل زگیل هایی روی پوست ظاهر می شود و از فرد آلوده از طریق تماس جنسی یا طریق دیگر منتقل می شود. این ویروس یک ویروس از خانواده پاپیلوماویروس ها می باشد که حتی از فرد مبتلایی که علائمی ندارد به فرد دیگر منتقل می شود. به زائده های ایجاد شده توسط این ویروس روی سطح پوست زگیل (warts) گفته می شود.

زگیل تناسلی در کجای بدن می زند

اطراف مقعد، اطراف و درون واژن، اطراف و درون دهان، روی آلت تناسلی آقایان و درون مجرای آن، کشاله ران و …

دوره کمون (نهفتگی) زگیل تناسلی

علائم بیماری ممکن از چند هفته پس از یک رابطه با فرد آلوده ظاهر شود و گاهی ممکن است ظهور آن چندین ماه به طول انجامد.

انواع زگیل تناسلی در زنان و مردان

ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) انواع مختلفی دارد که بیش از 30 نوع آن دستگاه تناسلی را آلوده می کند که سویه های High risk (پر خطر) باعث ایجاد انواع سرطان به خصوص سرطان دهانه رحم می شود و این ویروس انواع کم خطر و با خطر متوسط نیز دارد.

عوارض زگیل تناسلی در زنان

این ویروس باعث ایجاد انواع سرطان دهان رحم، واژن و دیگر قسمت های اندام های تناسلی زنان و مردان، مانند: مقعد، دهان، پشت گلو (اوروفارنکس) شود. به گفته CDC، سرطان ممکن است پس از دهه ها بعد از ابتلای اولیه ایجاد گردد، پس بهترین راه برای پیشگیری از سرطان تشخیص و درمان زود هنگام می باشد.

البته ناگفته نماند، فقط یکی از علل ایجاد این سرطان ها این ویروس می باشد؛ خیلی عوامل پاتولوژیکی و مولکولی دیگر باعث ایجاد این سرطان ها در بدن می شود.

عوارض زگیل تناسلی در مردان

به گفته کلینیک مایو، این ویروس می تواند باعث ایجاد سرطان آلت تناسلی و در صورت سکس دهانی، سرطان دهان در مردان گردد. همچنین مردان همجنسگرا در صورت ابتلاء ممکن است به بیماری سرطان مقعد دچار می گردد.

نشانه های زگیل تناسلی در زنان و مردان

در بیشتر موارد ابتلاء، این ویروس توسط سیستم ایمنی فرد از بین می رود و نشانه در بدن فرد ایجاد نمی کند، اما اگر این اتفاق نیفتد، این ویروس که بیشتر دستگاه تناسلی زنان و مردان را آلوده می کند.

شکل ظاهری آن در اندام های هدف به صورت ضایعات مسطح، برجستگی های کوچک شبیه گل کلم یا برآمدگی های ساقه مانند می باشد.

HPV برای چه کسانی خطر بیشتری دارد

این بیماری برای همه افراد مبتلا خطر ساز است، اما کسانی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، مانند: کسانی که به بیماری نقص ایمنی اکتسابی یا ایدز (HIV) مبتلا هستند بیشتر در معرض عوارض بیماری قرار دارند پس شدت بیماری رابطه مستقیم با قدرت سیستم ایمنی دارد.

تشخیص زگیل تناسلی

شاید نگران این هستید و از خود بپرسید که از کجا بفهمیم زگیل تناسلی داریم تشخیص اولیه از طریق معاینه قابل انجام است و تشخیص نوع پر خطر از نوع کم خطر این بیماری فقط از راه نمونه برداری و انجام آزمایشات ژنتیک ویروسی (توالی یابی ژنوم ویروس) قابل انجام می باشد.

درمان زگیل تناسلی

معمولا برای درمان این بیماری عفونی پزشک داروهای تقویت سیستم ایمنی تجویز کرده یا زائده ها را به روش کرایوتراپی فریز می کند یا از روش لیزر برای سوزاندن زائده ها استفاده می گردد.

عکس زگیل تناسلی در زنان و مردان

عکس زگیل تناسلی در زنان
عکس زگیل تناسلی در زنان
عکس زگیل تناسلی در مردان
عکس زگیل تناسلی در مردان
عکس زگیل تناسلی در کشاله ران
عکس زگیل تناسلی در کشاله ران
عکس زگیل دهانی
عکس زگیل دهانی

واکسناسیون علیه زگیل تناسلی

گارداسیل واکسن علیه این بیماری هست که انواع شرکت های ایرانی و خارجی دست به تولید این واکسن زده اند و با تغییرات ژنی جدید، جدید ترین واکسن علیه این بیماری را سالیانه تولید می کنند.

طبق گفته سازمان جهانی بهداشت (WHO)، واکسن چهار ظرفیتی در پیشگیری از زگیل های آنوژنیتال، یک بیماری شایع دستگاه تناسلی که تقریباً همیشه در اثر عفونت با HPV انواع 6 و 11 ایجاد می شود، بسیار کارآمد است.

چه کسانی می توانند واکسن بزنند

کسانی که هنوز رابطه جنسی را شروع نکرده اند می توانند واکسن بزنند.

چه واکسنی را تهیه کنیم

تهیه واکسن با نسخه پزشک متخصص انجام می شود.

 تمام واکسن های موجود در داروخانه های مجاز دارای پروانه و مسئول فنی از برند های مورد تایید وزارت بهداشت و درمان و دارای سیب سبز و نشان FDA و CE اوروپا را تهیه و توزیع می کنند.

عوارض جانبی واکسن گارداسیل

طبق گفته سازمان جهانی بهداشت طی تحقیقات انجام شده تا کنونی عوارضی برای واکسن گزارش نگردیده است.

زگیل تناسلی در دهان و علائم آن

این سویه از این ویروس بیشتر از طریق تماس دهانی از افراد آلوده منتقل می گردد (لیسیدن آلت تناسلی مرد یا لیسیدن واژن باعث این بیماری می شود) و اغلب علائمی ندارد و افراد آلوده ممکن است بدون اینکه متوجه شوند آن را به فرد دیگری منتقل کنند. این ویروس ممکن است به سرطان دهان و حلق منجر گردد و بهترین راه پیشگیری از این گونه HPV واکسناسیون است.

تفاوت تک های پوستی (Skin tags) یا اکروکوردون ها (acrochordons) با زگیل تناسلی

تگ های پوستی زائده هایی به رنگ پوست و روی آن هستند که شبیه یک لایه اضافه پوست است و گاهی ممکن است تیره باشند و به شکل خال برجسته ظاهر شوند، این زائده ها بی خطر و غیر سرطانی بوده و بر خلاف زگیل تناسلی که منشاء ویروسی دارد، در نتیجه فرآیندهای سلولی درون بدن ایجاد گردیده و غیر مسری می باشد.

مطالب این سایت فقط در جهت افزایش معلومات شما عزیزان می باشد جهت تشخیص و درمان بیماری حتما باید به متخصصین زنان ،کلیه مجاری ادراری و تناسلی، متخصص عفونی یا پوست مراجعه فرمایید.

تجربیات خود را در مورد این بیماری و روش درمان می توانید در زیر این پست برای ما و دیگر خوانندگان این مطلب کامنت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *