زگیل تناسلی

زگیل تناسلی

دسته‌بندی نشده
خواندن این متن 3 دقیقه زمان می برد
به این متن امتیاز دهید

زگیل تناسلی چیست و چگونه منتقل می شود، زگیل تناسلی در کجای بدن می زند، دوره کمون (نهفتگی) زگیل تناسلی، انواع زگیل تناسلی، زگیل تناسلی و ایجاد انواع سرطان، HPV برای چه کسانی خطر بیشتری دارد، تشخیص زگیل تناسلی، واکسناسیون علیه زگیل تناسلی، چه کسانی می توانند واکسن بزنند، چه واکسنی را تهیه کنیم، عوارض جانبی واکسن گارداسیل

زگیل تناسلی چیست و چگونه منتقل می شود

مطمئنا نگران این بیماری هستید و بعد از شنیدن اسم آن و دیدن زائده ای در بدن این سوال برایتان پیش آمده که زگیل تناسلی چه شکلیه؛ زگیل تناسلی یک بیماری ویروسی است که به شکل زگیل هایی روی پوست ظاهر می شود و از فرد آلوده از طریق تماس جنسی یا طریق دیگر منتقل می شود. این ویروس یک ویروس از خانواده پاپیلوماویروس ها می باشد که حتی از فرد مبتلایی که علائمی ندارد به فرد دیگر منتقل می شود.

زگیل تناسلی در کجای بدن می زند

اطراف مقعد، اطراف و درون واژن، اطراف و درون دهان، روی آلت تناسلی آقایان و درون مجرای آن، کشاله ران و …

دوره کمون (نهفتگی) زگیل تناسلی

علائم بیماری ممکن از چند هفته پس از یک رابطه با فرد آلوده ظاهر شود و گاهی ممکن است ظهور آن چندین ماه به طول انجامد.

انواع زگیل تناسلی

از بسیاری از انواع ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)، بیش از 30 نوع آن دستگاه تناسلی را آلوده می کند که سویه های High risk (پر خطر) باعث ایجاد انواع سرطان به خصوص سرطان دهانه رحم می شود و این ویروس انواع کم خطر و با خطر متوسط نیز دارد.

زگیل تناسلی و ایجاد انواع سرطان

به گفته CDC، 90 درصد ممکن است در صورت ابتلاء بدون علائم ویروس از بین رود اما در صورت ابتلاء و بروز علائم اگر این بیماری به موقع تشخیص (زایده های پیش سرطانی) و درمان نشود می تواند باعث ایجاد سرطان می شود.

این ویروس انواع سرطان دهان رحم و واژن و دیگر قسمت های اندام های تناسلی زنان و مردان، مقعد، دهان، پشت گلو (اوروفارنکس) شود. به گفته CDC ایجاد سرطان ممکن است پس از دهه ها بعد از ابتلای اولیه ایجاد گردد پس بهترین راه برای پیشگیری از سرطان تشخیص و درمان زود هنگام می باشد.

البته ناگفته نماند فقز یکی از علل ایجاد این سرطان ها این ویروس می باشد؛ خیلی عوامل پاتولوژیکی و مولکولی دیگر باعث ایجاد این سرطان ها در بدن می شود.

HPV برای چه کسانی خطر بیشتری دارد

این بیماری برای همه افراد مبتلا خطر ساز است اما کسانی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند مانند کسانی که به بیماری نقص ایمنی اکتسابی یا ایدز (HIV) مبتلا هستند بیشتر در معرض عوارض بیماری قرار دارند پس شدت بیماری رابطه مستقیم با قدرت سیستم ایمنی دارد.

تشخیص زگیل تناسلی

شاید نگران این هستید و از خود بپرسید که از کجا بفهمیم زگیل تناسلی داریم تشخیص اولیه از طریق معاینه قابل انجام است و تشخیص نوع پر خطر از نوع کم خطر این بیماری فقط از راه نمونه برداری و انجام آزمایشات ژنتیک ویروسی (توالی یابی ژنوم ویروس) قابل انجام می باشد.

واکسناسیون علیه زگیل تناسلی

گارداسیل واکسن علیه این بیماری هست که انواع شرکت های ایرانی و خارجی دست به تولید این واکسن زده اند و با تغییرات ژنی جدید، جدید ترین واکسن علیه این بیماری را سالیانه تولید می کنند.

طبق گفته سازمان جهانی بهداشت (WHO) واکسن چهار ظرفیتی در پیشگیری از زگیل های آنوژنیتال، یک بیماری شایع دستگاه تناسلی که تقریباً همیشه در اثر عفونت با HPV انواع 6 و 11 ایجاد می شود، بسیار کارآمد است.

چه کسانی می توانند واکسن بزنند

کسانی که هنوز رابطه جنسی را شروع نکرده اند می توانند واکسن بزنند.

چه واکسنی را تهیه کنیم

تهیه واکسن با نسخه پزشک متخصص انجام می شود.

 تمام واکسن های موجود در داروخانه های مجاز دارای پروانه و مسئول فنی از برند های مورد تایید وزارت بهداشت و درمان و دارای سیب سبز و نشان FDA و CE اوروپا را تهیه و توزیع می کنند.

عوارض جانبی واکسن گارداسیل

طبق گفته سازمان جهانی بهداشت طی تحقیقات انجام شده تا کنونی عوارضی برای واکسن گزارش نگردیده است.

مطالب این سایت فقط در جهت افزایش معلومات شما عزیزان می باشد جهت تشخیص و درمان بیماری حتما باید به متخصصین زنان ،کلیه مجاری ادراری و تناسلی، متخصص عفونی یا پوست مراجعه فرمایید.

تجربیات خود را در مورد این بیماری و روش درمان می توانید در زیر این پست برای ما و دیگر خوانندگان این مطلب کامنت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *