سنگ کلیه

سنگ کلیه چیست، علل ایجاد سنگ کلیه، 7 علامت سنگ کلیه، انواع سنگ کلیه، عوارض سنگ کلیه بزرگ، سنگ کلیه در بارداری، تشخیص، درمان و راه پیشگیری از سنگ کلیه

دسته‌بندی نشده
خواندن این متن 3 دقیقه زمان می برد
به این متن امتیاز دهید

سنگ کلیه چیست، علل ایجاد سنگ کلیه، 7 علامت سنگ کلیه، انواع سنگ کلیه، عوارض سنگ کلیه بزرگ، سنگ کلیه در بارداری، تشخیص، درمان و راه پیشگیری از سنگ کلیه

سنگ کلیه چیست

رسوبات معدنی و نمکی سخت در داخل کلیه تشکیل می شود و در صورت بزرگ بودن باعث درد، التهاب مجاری ادراری، مشکل در دفع ادرار و دیگر علائم بالینی می گردد.

علل ایجاد سنگ کلیه

به گفته بنیاد ملی کلیه ایالات متحده آمریکا عواملی مانند: نوشیدن آب کم، ورزش (زیاد یا کم)، چاقی، جراحی کاهش وزن، یا خوردن غذای حاوی نمک یا شکر زیاد، عفونت، سابقه خانوادگی ممکن است در برخی افراد و همچنین مصرف بیش از حد فروکتوز دلایل احتمالی ابتلاء به سنگ کلیه می باشد.

7 علامت سنگ کلیه

اگر دردی در ناحیه پهلوی چپ یا راست احساس کرده اید مطمئنا نگران شده می خواهید علائم دقیق سنگ کلیه چپ یا علائم سنگ کلیه سمت راست را بدانید.

علائم سنگ کلیه در زنان مانند علائم سنگ کلیه در مردان است و علائم متفاوتی ندارند.

اغلب ممکن است درد درد احساس شده در ناحیه پهلو عضلانی باشد.

به گفته کلینیک مایا  درد یا احساس سوزش هنگام ادرار کردن، احساس درد شدید در پهلو و پشت، زیر دنده ها دردی که به صورت موج می آید و شدت آن در نوسان است و به قسمت تحتانی شکم و کشاله ران می رسد؛ از علائم سنگ کلیه می باشد.به گفته همان سازمان سایر علائم و نشانه ها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 1. ادرار صورتی، قرمز یا قهوه ای
 2. ادرار کدر یا بدبو
 3. نیاز مداوم به ادرار کردن، دفع ادرار بیشتر از حد معمول یا ادرار کردن در مقادیر کم
 4. تهوع و استفراغ
 5. تب و لرز در صورت وجود عفونت
 6. خون در ادرار
 7. مشکل در دفع ادرار

انواع سنگ کلیه

 1. کلسیم اگزالات (شایع ترین)
 2. اوریک اسید
 3. استروویت
 4. سیستین

عوارض سنگ کلیه بزرگ

مطمئنا این موضوع شما را نگران کرده که آیا سنگ کلیه خطرناک است. خطر آسیب ناشی از سنگ کلیه می تواند بر اساس اندازه و محل سنگ افزایش یابد. سنگ بزرگتر ممکن است در حالب گیر کند و باعث ایجاد فشار شود که در صورت عدم پیگیری و درمان می تواند نارسایی کلیه و در نهایت از کار افتادن کلیه را در پی داشته باشد.

سنگ کلیه و بارداری

به گفته نشریه اورولوژی آفریقا سنگ کلیه در بارداری یک نگرانی عمده برای سلامتی و یکی از شایع ترین علل دردهای کاذب و بستری شدن در بیمارستان در دوران بارداری است. انسداد حالب ممکن است هم برای مادر و هم جنین خطرناک باشد و باید سریعا تشخیص و درمان شود.

تشخیص، درمان و راه پیشگیری از سنگ کلیه

پس از اینکه پزشک به سنگ مشکوک شده باشد برای شما سونو خواهد نوشت اما اگر در سونو سنگ رویت نشد و علائم مشهود بود پزشک برای ادامه روند تشخیص از سی تی اسکن و عکس رنگی استفاده خواهد کرد.

حق دارید پس از اینکه مطمئن شدید سنگ دارید نگران شوید و به دنبال درمان سریع سنگ کلیه باشید و بخواهید دشمن سنگ کلیه را بشناسید یا به دنبال درمان سنگ کلیه در منزل باشید و دنبال جواب این سوال باشید که برای دفع سنگ کلیه چه بخوریم در جواب باید بگوییم امن ترین راه درمان مراجعه به پزشک متخصص می باشد.

در جواب سونو ممکن است نوشته شده باشد سنگ کلیه 3 میلیمتری، بیشتر یا کمتر مشاهده شده که باید به متخصص جراح کلیه و مجاری ادراری مراجعه فرمایید و پزشک بر اساس اندازه سنگ کلیه و موقعیت سنگ، ممکن است به شما دارو داده یا از سنگ شکن برای تکه کردن و خروج راحت آن استفاده کند، یا شما را به اتاق عمل برده و با کمک فنر یا عمل باز سنگ را خارج کند.

در جواب سوال سنگ کلیه از کجا دفع میشود، باید بگوییم؛ سنگ کلیه اگر کوچک باشد به راحتی از مجرای ادرار خارج می شود، اما سنگ های بزرگ تر را بر اساس موقعیت پزشک یا با سنگ شکن خورد کرده تا راحت تر خارج شود یا آن را با کمک جاگذاری فنر از مجرای شما خارج کرده یا از تلفیقی از روش ها استفاده می کند.

تجربه و درد سنگ کلیه و حتی درد دفع یا جراحی آن تا دفع و بهبود کامل واقعا سخت می باشد، پس به شما حق می دهیم پس از بهبودی کامل این سوال برایتان ایجاد شده که برای جلوگیری از سنگ کلیه چه بخوریم؛ یکی از بهترین اقداماتی که می توانید برای جلوگیری از سنگ کلیه انجام دهید، نوشیدن آب فراوان است که منجر به دفع زیاد ادرار می شود.

مطالب این سایت فقط در جهت افزایش معلومات شما عزیزان می باشد جهت تشخیص و درمان به متخصص جراح کلیه و مجاری ادراری تناسلی مراجعه فرمایید.

در پایان این متن می تواند نظرات و تجربیات خود را کامنت کنید و اگر این مطلب برایتان مفید بود می توانید آن را با دوستانتان به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *