تیروئید

تیروئید چیست و چه علائمی دارد، 4 نوع بیماری تیروئید

دسته‌بندی نشده
خواندن این متن 5 دقیقه زمان می برد
به این متن امتیاز دهید

تیروئید چیست و چه علائمی دارد، 4 نوع بیماری تیروئید

دلیل بیماری تیروئید چیست، عملکرد غده تیروئید و هورمون ها، 4 نوع بیماری تیروئید، تیروئید پر کار چیست، علائم تیروئید پر کار، عوامل ایجاد پرکاری تیروئید، تغذیه در پر کاری تیروئید، تیروئید کم کار چیست، علائم تیروئید کم کار، علائم کم کاری تیروئید در نوزادان، عوامل ایجاد کم کاری تیروئید، تغذیه در کم کاری تیروئید، تیروئید در آزمایش، علائم تیروئید در زنان، علائم تیروئید عصبی، گره (ندول) تیروئید، سرطان تیروئید، علائم تیروئید خطرناک

مطمئنا این سوالات برایتان پیش آمده که عوارض تیروئید چیست یا برای کم کاری تیروئید چه بخوریم در این مقاله می خواهیم هر سوالی که در مورد تیروئید ذهن شما را مشغول کرده پاسخ دهیم.

دلیل بیماری تیروئید چیست

تیروئید نام یکی از غدد در بدن است که مانند بقیه غدد یک سری هورمون ترشح می کند و هورمون های مترشحه از آن در بسیاری از سیستم های مختلف بدن شما نقش دارند که کاهش و افزایش این هورمون ها نسبت به سطح طبیعی آن، باعث ایجاد بیماری تیروئید می شود. این غده کوچک در جلوی نای و موقعیت زیر حنجره قرار دارد.

عملکرد غده تیروئید و هورمون ها

تیروئید متابولیسم شما را با چند هورمون خاص کنترل می کند – T4 (تیروکسین، حاوی چهار اتم یدید) و T3 (تری یدوتیرونین، حاوی سه اتم یدید). این دو هورمون توسط تیروئید ایجاد می‌شوند و به سلول‌های بدن می‌گویند که چقدر انرژی مصرف کنند.

TSH از غدد هیپوفیز ترشح، به غدد تیروئیدد رفته و سطح طبیعی هورمون های تیروئیدی را کنترل می کند. یعنی در صورت افزایش یکی از هورمون ها نسبت به سطح طبیعی مقدار آن کاهش تا سطح آن هورمون نیز کاهش یابد و بالعکس.

این غده همچنین برای تولید این هورمون ها به مقدار کافی ید نیاز دارد.

4 نوع بیماری تیروئید

انواع مختلفی از بیماری تیروئید وجود دارد، از جمله پرکاری تیروئید، کم کاری تیروئید، التهاب تیروئید و التهاب مزمن خود ایمنی تیروئید (تیروئیدیت هاشیموتو).

تیروئید پر کار چیست

اگر بدن بیش از حد هورمون تیروئید تولید کند، به اصطلاح پر کاری تیروئید می گویند.

علائم تیروئید پر کار

وقتی تیروئید بیش از حد هورمون تیروئید تولید می کند، بدن شما خیلی سریع انرژی مصرف می کند  که این مصرف سریع انرژی به افزایش سرعت ضربان قلب، احساس خستگی و بی حالی، کاهش وزن و حتی ایجاد مشکلات عصبی در شما  می انجامد.

کلینیک مایا علائم زیر را برای پر کاری تیروئید نام برده است:

 1. کاهش وزن بدون تلاش ضربان قلب سریع، وضعیتی به نام تاکی کاردی
 2. ضربان قلب نامنظم که به آن آریتمی نیز می گویند
 3.          3.          تپش قلب که گاهی اوقات تپش قلب نامیده می شود
 4. افزایش گرسنگی
 5. عصبی بودن، اضطراب و تحریک پذیری
 6.          6.          لرزش، معمولاً یک لرزش کوچک در دست ها و انگشتان
 7.          7.          تعریق
 8.          8.          تغییرات در چرخه های قاعدگی
 9. افزایش حساسیت به گرما
 10. تغییر در الگوی روده، به خصوص حرکات مکرر روده
 11. بزرگ شدن غده تیروئید، که گاهی اوقات گواتر نامیده می شود، که ممکن است به صورت تورم در قاعده گردن ظاهر شود
 12. خستگی. ضعف عضلانی
 13.        13.        بی خوابی
 14. گرم و مرطوب شدن ونازک شدن  پوست
 15. ظریف و شکننده شدن مو

عوامل ایجاد پرکاری تیروئید

 1. وراثت و ژنتیک
 2. داشتن بیماری زمینه ای مانند: کم خونی بدخیم، دیابت نوع 1، نارسایی اولیه آدرنال، لوپوس، آرتریت روماتوئید، سندرم شوگرن و سندرم ترنر
 3. مصرف زیاد ید یا مصرف داروهای حاوی ید مانند آمیودارون
 4. افزایش سن (افراد بالای 60 سال به خصوص زنان)
 5. سابقه سرطان یا سایر بیماری های تیروئیدی

تغذیه در پر کاری تیروئید

بهتر است از غذا های حاوی ید پرهیز کنید یا مصرف آن را به حداقل برسانید، غذا های حاوی ید شامل: جلبک دریایی (نوری، کلپ، کامبو، واکامه) ماهی، صدف ماهی (کاد، کنسرو ماهی تن، صدف، میگو) نمک های خوراکی با برچسب “یددار” لبنیات (شیر، پنیر، ماست) تخم مرغ جگر گاو جوجه شیر خشک تقویت شده برای نوزادان

تیروئید کم کار چیست

کم کاری تیروئید عکس پرکاری تیروئید یعنی اگر هورمون های تیروئیدی کم تر از سطح طبیعی تولید شوند به اصطلاح کم کاری تیروئید می گویند.

علائم تیروئید کم کار

کلینیک مایا علائم زیر را برای کم کاری تیروئید نام برده است:

 1. خستگی
 2. حساسیت بیشتر به سرما
 3. یبوست
 4. خشک و زمخت شدن پوست
 5. افزایش وزن
 6. تورم صورت
 7. خشن شدن صدا
 8. نازک و خشک شدن مو
 9. ضعف، درد وحساسیت عضلات
 10. سیکل های قاعدگی نامنظم و سنگین تر از حد معمول
 11. برادی کاردی (کاهش ضربان قلب)
 12. افسردگی
 13. مشکلات حافظه

علائم کم کاری تیروئید در نوزادان

همه افراد از جمله نوزادان ممکن است به کم کاری تیروئید مبتلا شوند. اکثر نوزادانی که بدون غده تیروئید یا با غده ای که به درستی کار نمی کند متولد می شوند، فوراً علائمی ندارند. اما اگر کم کاری تیروئید تشخیص داده و درمان نشود، علائم شروع به ظاهر شدن می کنند که این علائم شامل:

 1. مشکلات تغذیه
 2. رشد ضعیف
 3. افزایش وزن ضعیف
 4. زرد شدن پوست و سفیدی چشم ها که به آن یرقان می گویند
 5. یبوست
 6. عضلات ضعیف
 7. پوست خشک
 8. گریه های شدید
 9. بزرگ شدن زبان
 10. فتق ناف (تورم یا برآمدگی نرم در نزدیکی ناف)

بهترین راه برای تشخیص و درمان انجام غربالگری تیروئید در نوزاد است.

عوامل ایجاد کم کاری تیروئید

عوامل ایجاد پرکاری تیروئید گفته شد و در اینجا می خواهیم علت به وجود آمدن تیروئید کم کار را برای شما توضیح دهیم که کلینیک مایا به آن پرداخته و ما آن ها را در زیر برای شما آورده ایم:

 1. بیماری های خود ایمنی
 2. جراحی تیروئید
 3. پرتو درمانی
 4. تیروئیدیت
 5. مصرف بعضی از داروها
 6. مشکلات مادر زادی
 7. اختلال هیپوفیز
 8. بارداری
 9. کمبود ماده معدنی ید

تغذیه در کم کاری تیروئید

بهتر است از غذاهای حاوی ید بیشتر استفاده کرد. که در بالا غذا های حاوی ید نام برده شد.

تیروئید در آزمایش

چندین آزمایش خون می تواند سطح تیروئید شما را اندازه گیری کند و میزان عملکرد تیروئید شما را ارزیابی کند. این آزمایش‌ها اغلب تست‌های عملکرد تیروئید نامیده می‌شوند و عبارتند از:

 1. Total T4  (تیروکسین)
 2. Free T4 (FT4)
 3. Total T3 (triiodothyronine)
 4. Free T3 (Ft3)
 5. Thyroid-stimulating hormone (TSH)

علائم تیروئید در زنان

حق دارید نگران باشید و بخواهید علائم کم کاری تیروئید در زنان و تیروئید پر کار در زنان را بدانید تا سلامت شما به خطر نیفتد.

به گفته دفتر سلامت زنان ایالات متحده آمریکا، زنان بیش از مردان به بیماری های تیروئید مبتلا می شوند. به گفته همان سازمان تیروئید شما به کنترل چرخه قاعدگی شما کمک می کند. هورمون تیروئید بیش از حد یا خیلی کم می تواند قاعدگی شما را بسیار سبک، سنگین یا نامنظم کند. بیماری تیروئید همچنین می تواند باعث توقف پریودهای شما برای چند ماه یا بیشتر شود، وضعیتی به نام آمنوره. اگر سیستم ایمنی بدن شما باعث بیماری تیروئید شود، غدد دیگر از جمله تخمدان‌ها ممکن است درگیر شوند. این می تواند منجر به یائسگی زودرس شود. هنگامی که بیماری تیروئید بر چرخه قاعدگی تأثیر می گذارد، بر تخمک گذاری نیز تأثیر می گذارد. این می تواند بارداری را برای شما سخت تر کند. همان طور که قبلا هم گفته شد مشکلات تیروئید در دوران بارداری می تواند باعث مشکلات سلامتی مادر و جنین شود. گاهی اوقات علائم مشکلات تیروئید با علائم یائسگی اشتباه گرفته می شود.

بیماری تیروئید، به ویژه کم کاری تیروئید، احتمال بیشتری دارد که پس از یائسگی ایجاد شود.

علائم تیروئید عصبی

به مشکلات عصبی ناشی از پر کاری تیروئیدی، به اصطلاح عامیانه تیروئید عصبی می گویند و همان علائم پر کاری تیروئید را دارد که در بالا به آن اشاره شد.

گره (ندول) تیروئید

ندول‌های تیروئید توده‌های جامد یا پر از مایع هستند که در تیروئید، غده کوچکی که در پایه گردن، درست بالای استخوان سینه‌تان قرار دارد، تشکیل می‌شوند. بیشتر گره های تیروئید جدی نیستند و علائمی ایجاد نمی کنند. تنها درصد کمی از گره های تیروئید سرطانی هستند. معمولا تشخیص گره تیروئیدی سخت می باشد و فقط با انجام اسکن پزشکی قابل تشخیص می باشد.

بیشتر گره های تیروئید علائمی ایجاد نمی کنند اما گاهی ممکن است با تورم در نواحی گردن مشاهده یا با فشار دادن به نای باعث تنگی نفس شود. در برخی موارد، گره های تیروئید، تیروکسین اضافی تولید می کنند که باعث پر کاری تیروئید می شود.

احتمال سرطانی بودن گره کم است، اما اگر گره بزرگ و سفت شده باشد باید با پزشک مشورت کنید.

سرطان تیروئید

رشد بیش از و غیر طبیعی سلول های تیروئید را سرطان تیروئید می گویند.

علائم تیروئید خطرناک

مطمئنا نگران خطرات تیروئید کم کار و خطرات تیروئید پر کار هستید و می خواهید بدانید قبل از ایجاد خطر چه کاری باید انجام داد.

کم کاری و پر کاری تیروئید خوشبختانه قابل درمان است و سرطان تیروئید باید برای رفع خطر به موقع تشخیص و درمان شود.

مطالب این سایت فقط در جهت افزایش معلومات شما عزیزان می باشد جهت تشخیص و درمان به متخصص داخلی یا فوق تخصص غدد و متابولیسم مراجعه فرمایید.

در پایان این متن می تواند نظرات و تجربیات خود را کامنت کنید و اگر این مطلب برایتان مفید بود می توانید آن را با دوستانتان به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *