بوتاکس

بوتاکس – فواید و زیان ها / 17 کاربرد آن برای درمان و زیبایی

زیبایی مراقبت از پوست و مو
خواندن این متن 8 دقیقه زمان می برد
به این متن امتیاز دهید

بوتاکس – فواید و زیان ها / 17 کاربرد آن برای درمان و زیبایی

بوتاکس چیست

این روزها کسی نیست که اسم بوتاکس را نشنیده باشد یا در دوستان و اطرافیان ندیده باشد که کسی از آن استفاده نکرده باشد حتما به شما هم برای درمان یا زیبایی در مورد این دارو پیشنهاد شده است و می خواهید در مورد آن اطلاعات بیشتری بدست آورید که آیا بوتاکس خوب است یا نه و همچنین عوارض جانبی آن و برای چه افرادی مضر است.

ما در این مقاله به شما این دارو را معرفی کرده و انواع کاربردهای آن و مزایا و عوارض هر کدام خواهیم پرداخت پردازیم.

بوتاکس به انگلیسی Botox سم یک باکتری بنام Clostridium botulinum است که یک سم عصبی (نوروتوکسین) می باشد و از طریق مسدود کردن سیگنال های عصبی به عضلات باعث فلج شدن قسمتی از عضله بافت اندام هدف می گردد و از منقبض شدن آن عضلات جلوگیری می کند که تاثیر آن تا چند ماه ادامه دارد و برای تاثیر باید هر سه ماه تا شش ماه تمدید گردد.

این تاثیر از طریق شل کردن عضلاتی که در ایجاد چین و چروک نقش دارد، باعث رفع چین و چروک می شود.

به گفته great city medical، تاثیر این دارو در اکثر افراد 3 تا 4 روز پس از تزریق نمایان می شود.

در هر جلسه، تکنسین می تواند چندین ناحیه را تزریق کند.

رفع چین و چروک با بوتاکس

فکر کردن، اخم کردن، خندیدن و حتی نگاه به نور خورشید باعث انتقباض ماهیچه های صورت می گردد. با افزایش سن پوست خاصیت ارتجاعی خود را از دست داده و باعث می شود این انقباض به حالت قبل بر نگردد و باعث ایجاد چین و چروک می گردد.

خطوط اخم که بین چشمان قرار دارد ممکن است در سنین جوانی رخ دهد و باعث شود حتی زمانی که شما خشمگین نیستسد، عصبانی به نظر بیایید.

با تزریق این ماده به ماهیچه های دخیل در ایجاد این چین و چروک ها و بی حرکت کردن ماهیچه ها، باعث رفع این خطوط و چین چروک می شود و دوباره شما جوان تر به نظر می آیید.

این تزریق را می توان روی صورت، گردن، چانه، پیشانی و دور چشم برای رفع چین و چروک انجام داد.

بوتاکس
بوتاکس صورت مردانه قبل و بعد
بوتاکس
بوتاکس صورت زنانه قبل و بعد

لیفت ابرو با بوتاکس

این یک روش غیر جراحی جهت صاف کردن چین و چروک های پوست اطراف عضله فرونتالیس روی پیشانی و بلند کردن ابروهای افتاده (کاهش ظاهر سرپوش پلک بالایی) می باشد؛ خوشبختانه این روش درمانی بر روی هر نوع پوست با هر رنگی جواب می دهد. در این روش با تزریق به ماهیچه های ابرو، ماهیچه ها در بالا در وضعیت خود باقی می مانند و فاصله ابرو و چشم بیشتر شده و قوص ابرو بیشتر می شود.

این وضعیت سه تا چهار ماه ثابت باقی می ماند، که پس از گذشت این زمان و برگشت باید مجدد آن را تمدید کرد و تزریق را انجام داد.

این اقدام به حد خفیف تا متوسط عمل لیفت ابرو را انجام می دهد، اگر به دنبال لیفت بیشتر هستید باید روش جراحی را انتخاب کنید.

بوتاکس بینی گوشتی

با تزریق این ماده به ماهیچه های بینی، سوراخ های بینی را به طرفین و نوک بینی را به سمت پایین می کشد و پهنی بینی را کاهش می دهد.

البته این روش کارایی جراحی را ندارد و بهترین روش برای اصلاح بینی، جراحی  زیبایی بینی (رینوپلاستی) است، اما برای این روش برای کسانی که نسبت به عمل جراحی ترس دارند، می تواند یک گزینه باشد.

این روش فقط می تواند در جهت رفع پهنی بینی تا حدودی کار آمد باشد و سایر مشکلات ظاهری بینی را برطرف نمی کند.

بوتاکس لب

تزریق این ماده بر خلاف فیلر که حجم لب را پر می کند، چیز به درون لب اضافه نمی گردد، فقط باعث می شود لب بالایی لب به سمت بالا بچرخد و لب برچسته به نظر می آید. این روش برای افرادی مناسب است که به جای حجم چشمگیر، خواهان افزایش ظریف هستند.

بوتاکس خط فک

ساختار فک شما تاثیر بسیار زیادی بر روی زیبایی شما دارد. یک فک پهن تر می تواند صورت گرد یا مربعی ایجاد کند، در حالی که یک فک باریک می تواند چهره را قلبی یا بیضی شکل تر نشان دهد. در حالی که اگر می خواهید چهره ای مردانه داشته باشید، یک فک پهن می تواند جذاب باشد، کسانی که ظاهری زنانه را ترجیح می دهند ممکن است چهره ای گرد یا مربعی را نخواهند.

تزریق این ماده به درون عضلات فک، با  شل کردن ماهیچه های ماساژور در قسمت بیرونی فک و کاهش انقباضات عضلانی عضلات ماسستر یا فک  گردیده و در نتیجه باعث تغییر شکل خط فک و لاغری آن می شود و چهره ای بیضی یا قلبی برای زیباجو ایجاد می کند. اثر دارو چند روز پس از تزریق شروع می شود.

لیست کلینیک های زیبایی

درمان افتادگی پلک با بوتاکس

آمدن پلک های چشم به سمت پایین را افتادگی پلک یا پتوزیس می گویند.

یکی از روش های درمان افتادگی پلک بوتاکس است، البته گاهی خود تزریق این ماده باعث ایجاد افتادگی پلک می گردد.

درمان تیک عصبی چشم (بلفارواسپاسم) با بوتاکس

این بیماری به پلک زدن مداوم یا بلفارواسپاسم گفته می شود و به صورت غیرارادی رخ می دهد که می تواند آزار دهنده باشد؛ تزریق این ماده به عضلات منقبض شونده پلک، باعث شل شدن این عضلات گردیده و مشکل بلفارواسپاسم برطرف می گردد.

درمان چشم های ضربدری (استرابیسم) با بوتاکس

این ماده اولین بار جهت درمان این بیماری استفاده شد؛ با تزریق این ماده به درون عضلات چشم، باعث برگردانده شدن هم ترازی چشم می گردد.

درمان میگرن مزمن با بوتاکس

میگرن یکی از انواع سردرد ها می باشد. برای اطلاعات بیشتر در مورد میگرن و دیگر سردرد های بر روی لینک زیر کلیک کنید:

سردرد و 10 نوع آن در زنان و مردان(علائم – منشاء – راه های تشخیص و درمان)

به گفته دکتر اندرو بلومنفلد، مدیر مرکز سردرد کالیفرنیای جنوبی و به نقل از بنیاد میگرن آمریکا، هر چه سردرد شدیدتر باشد تزریق این ماده بهتر اثر خواهد کرد.

با تزریق این ماده به درون رشته های درد که در ایجاد سردرد نقش دارند و ورود آن به انتهای عصبی اطراف محل تزریق، سبب ممانعت انتشار مواد شیمیایی انتقال دهنده پیام درد می شود و درنتیجه سردرد احساس نمی شود.

بوتاکس از سردردهای میگرنی قبل از شروع جلوگیری می کند، اما اثربخشی آن به زمان نیاز دارد. یک درمان به مدت 10-12 هفته طول می کشد و بیماران گزارش دادند که دو درمان، تعداد روزهای سردرد را تقریباً 50 درصد کاهش می دهد.

سازمان غذا و داروی آمریکا، استفاده از این دارو را برای درمان میگرن مزمن در افراد بالای 18 سال را تایید می کند.

درمان انقباضات بیش از حد عضلانی (دیستونی) با بوتاکس

دیستونی یک بیماری عضلانی است که در آن انقباض عضلات باعث ایجاد حرکات غیر ارادی می گردد. این عارضه می تواند یک قسمت از بدن شما (دیستونی کانونی)، دو یا چند قسمت مجاور (دیستونی سگمنتال) یا تمام قسمت های بدن شما (دیستونی عمومی) را تحت تاثیر قرار دهد.

این بیماری می تواند شدید یا خفیف باشد و ممکن باعث ایجاد درد گردیده و کار های روزانه فرد را با مشکل روبرو کند.

تزریق این ماده به درون عضلات درگیر، انقباضات را کاهش داده و باعث کاهش درد می گردد.

درمان تعریق بیش از حد (هیپرهیدروزیس) با بوتاکس

ترشح عرق از غدد عرقی و تحت تاثیر پیام های عصبی که به آن منتقل می شود صورت می گیرد؛ اگر این پیام های عصبی بیش از حد ارسال و تعرق بیش از حد معمول باشد، به این بیماری هیپرهیدروزیس می گویند و اگر تعرق بیشتر زیر بغل رخ دهد به آن هیپرهیدروز زیر بغل می گویند.

با تزریق این ماده، سیگنال های عصبی مسدود و اتعرق بیش از حد کاهش می یابد. اثر دارو دو هفته پس از تزریق نمایان می شود و اثر آن شش تا هفت ماه باقی می ماند و پس از آن مجدد باید تمدید گردد.

درمان مثانه بیش‌فعال با بوتاکس

تکرر ادرار و احساس ادرار ناگهانی را مثانه بیش فعال (OAB) می گویند؛ در حالت طبیعی با پرشدن مثانه عضلات غیر ارادی آن منقبض گردیده و سیگنال های عصبی پیام احساس ادرار را به مغز منتقل می کند و شما با کمک عضلات ارادی ادرار را تخلیه می کنید، در حالی که در این بیماری این عضلات غیرارادی خود به خود منقبض شده و با اینکه هنوز مثانه به قدر کافی پر نشده پیغام احساس ادرار برای شما ارسال می کند.

به گفته بیمارستان دانشگاه میلتون کینز، تزریق این ماده  به عضلات غیرارادی مرتبط با این بیماری و شل شدن آن، می توان دفعات، فوریت و علائم بی اختیاری مرتبط با مثانه بیش فعال را کاهش دهد.

اثر در درمان این بیماری نیز یک تا دو هفته زمان می برد تا نمایان شود و پس از اثر گذاری تا دو هفته اثر آن باقی خواهد ماند.

درمان واژینیسموس با بوتاکس

واژینیسموس، انقباض غیرارادی ماهیچه های واژن است که ممکن است در حین رابطه جنسی یا معاینه پزشکی صورت بگیرد؛ واژینیسموس می تواند باعث ایجاد رابطه جنسی دردناک برای فرد مبتلاء شود.

اخیرا برای درمان این بیماری از بوتاکس برای شل کردن جزئی عضلات اطراف ورودی واژن استفاده می شود. در این روش ابتدا، بی حسی موضعی صورت می گیرد، سپس با سوزن ظریف دارو به عضلات اطراف دهانه واژن تزریق می شود.

درمان دیستونی دهانه رحم با بوتاکس

همانطور که در بالا بیان گردید، دیستونی انقباض غیرارادی عضلات بدن است و به دیستونی ایجاد شده در سرویکس (دهانه رحم)، دیستونی دهانه رحم می گویند. این وضعیت می تواند برای شما درد ایجاد کند و شما را از خیلی فعالیت ها بازدارد.

با تزریق این ماده به عضلات درگیر، سیگنال های ارسالی جهت انقباض متوقف و باعث شل شدن عضلات می شود.

درمان آکنه با بوتاکس

آکنه یک بیماری پوستی می باشد که منجر به ایجاد جوش می گردد که می تواند زیبایی صورت را از شما بگیرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد آکنه و عوامل ایجاد آن بر روی لینک زیر کلیک کنید:

آکنه و4 عامل اصلی ایجاد آن، تشخیص، پیشگیری و درمان

اگر آکنه در شما در اثر تولید بیش از حد سیوم ایجاد گردیده باشد، با تزریق این ماده می توان تولید سیوم را کاهش داد و در نتیجه در کنار درمان های دیگر وضعیت جوش های صورت شما بهتر گردد.

کاربرد بوتاکس برای کاهش درد

یکی از کاربردهای این دارو، استفاده برای کاهش درد می باشد؛ با تزریق دارو، مسیر انتقال پیام درد از عصب به عضله مسدود گردیده و درد کاهش می یابد. از این روش برای درمان درد های زیر استفاده می گردد:

 1. کمردرد
 2. درد گردن
 3. درد فک
 4. درد عصبی
 5. سیاتیک
 6. نوروپاتی (نوروپاتی محیطی)
 7. درد لگن
 8. درد مزمن میوفاشیال (CMP)
 9. آرتروز
 10. درد مفاصل
 11. درد TMJ

کاربرد بوتاکس برای لاغری

در این روش به وسیله آندوسکوپی این دارو را به عضلات معده تزریق و با فلج شدن عضلات میل به غذا کم شده و باعث لاغری می گردد.

مراقبت بعد از بوتاکس

به گفته کلینیک سیلوند، پس این این اقدام مراقبت های زیر باید صورت گیرد:

 1. به مدت 12 ساعت ناحیه را مالش یا فشار ندهید
 2.          2.         3 تا 4 ساعت بعد از تزریق دراز نکشید
 3. تا 24 ساعت بعد از تزریق از فعالیت بدنی خودداری کنید

عوارض بوتاکس

هر اقدام درمانی و دارویی علارغم فوایدی که دارد ممکن است عوارض ناخواسته ای ایجاد کند که البته این عوارض در همه افراد یکسان نیست و این روش پزشکی نیز از این قائده مستثنی نیست.

به گفته همان سازمان اگر این اقدام با مشورت و توسط پزشک مجاز انجام شود می تواند برای شما بی خطر باشد.

در زیر عوارض احتمالی تزریق این دارو را برای شما آورده ایم:

 1. درد، تورم یا کبودی در محل تزریق
 2. سردرد یا علائم شبیه آنفولانزا
 3. افتادگی پلک یا ابروهای کج
 4. کجی لب و ریزش آب دهان
 5. اشک ریختن یا خشکی چشم
 6. عفونت در محل تزریق
  اما اگر موارد زیر مشاهده شد باید سریعا به پزشک مراجعه نمایید:
 7. ضعف عضلانی
 8. مشکلات بینایی
 9. مشکل در صحبت کردن یا بلعیدن
 10. مشکلات تنفسی
 11. واکنش آلرژیک
 12. از دست دادن کنترل مثانه

مصرف زیاد این دارو ممکن است باعث کاهش فشار خون شود، اما شواهد کافی در این مورد هنوز وجود ندارد.

در صورت عدم مهارت تکنسین ممکن است عوارض زیر بعد از چند سال ایجاد گردد:

 1. باقی ماندن ضعف عضلانی در محل تزریق
 2. نرم مانند شدن عضلات محل تزریق
 3. آرتروز تدریجی عضلات در صورت استفاده طولانی مدت

بوتاکس و بارداری

این روش درمانی و زیبایی برای زنان در دوره بارداری و شیردهی توصیه نمی شود.

از چه سنی می توان بوتاکس کرد

افراد بالای 18 سال می توانند کاندای این خدمات زیبایی باشند و قبل از استفاده از خدمات با مسئول فنی حتما باید مشاوره گرفته شود.

انواع مواد بوتاکس موجود در بازار

کلینیک گلدن رویال، انواع بوتاکس های موجود در ایران را معرفی کرده و ما آن ها را در زیر برای شما آورده ایم:

 1. دیسپورت  Dysport
 2. زئومین
 3. نورونوکس
 4. کنیتوکس
 5. درماتوکس
 6. مسپورت

بوتاکس مو

این روش با روش های تزریق قبل متفاوت است و در این روش چیزی تزریق نمی شود و بر خلاف روش ها قبل مواد غیر سمی می باشد که برای بهبود وضعیت مو انجام می گردد.

این مواد مغذی و ویتامین ها، شامل روغن خاویار، پپتید BONT-L، ویتامین ب 5، ویتامین های گروه E و کلاژن می باشد.

به گفته کلینیک دکتر امامی، موارد زیر از مزایای این روش زیبایی می باشد:

 1. بهبود خاصیت ارتجاعی مو
 2. استفاده کمتر از اتو مو
 3. حفظ رطوبت طولانی مدت مو
 4. خداحافظی با موخوره
 5. شادابی و درخشندگی مو
 6. کاهش شکنندگی مو

برای انجام عمل های زیبایی حتما به مراکز درمانی دارای مجوز از وزارت بهداشت مراجعه کرده و هرگز به افراد غیر متخصص اعتماد نکنید.

در پایان این متن می تواند نظرات و تجربیات خود را کامنت کنید و اگر این مطلب برایتان مفید بود می توانید آن را با دوستانتان به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *